CAZ ma być tylko jednym z narzędzi, które doprowadzą do lepszej obsługi bezrobotnych, a także współpracy z firmami i instytucjami zajmującymi się problematyka rynku pracy. Na poprawę jakości pracy wpłynąć mają również konsultacje społeczne, które "Pośredniak" prowadzi już od końca ub. miesiąca.
Bezrobotnym naprzeciw
- Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby zgłaszające się do nas osoby bezrobotne obsługiwane były sprawnie i uprzejmie. Liczymy, że dzięki nowemu centrum uda się spełnić te oczekiwania - mówi Przemysław Stefański, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu.
"Pośredniak" przygotowuje się do uruchomienia CAZ już od pewnego czasu, m. in. poprzez szkolenia pracowników, którzy utworzą obsadę centrum. Ponadto PUP stara się o dodatkowe środki na wyposażenie CAZ oraz jego promocję. Wsparcie nadejść ma z ministerstwa pracy. Obiecują je również władze powiatu.
- Zależy nam na wychodzeniu naprzeciw potrzebom bezrobotnych. Dlatego będziemy próbowali rozszerzyć działalność centrum, w ten sposób, by jego pracownicy spotykali się z ludźmi pozbawionymi zatrudnienia także w terenie. Mogą to być na przykład dyżury w organizowane w wiejskich świetlicach. Dzięki nim bezrobotny z powiatu nie będzie musiał tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do Inowrocławia - dodaje Stefański.
CAZ ruszy 1 stycznia przyszłego roku. Biuro znajdować się będzie na III piętrze w gmachu inowrocławskiego starostwa przy ul. Mątewskiej 17.
Jeszcze sprawniej
Usprawnić działania "Pośredniaka" mają też prowadzone właśnie konsultacje społeczne. - Do udziału w nich zaprosiliśmy wszystkich, Bezrobotnych, pracodawców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Liczymy na dyskusję i ciekawe wnioski - komentuje dyrektor PUP.
Konsultacje mają przede wszystkim pomóc w skonstruowaniu planu działania PUP na 2010 rok. W oparciu o nie opracowywane mają być plany szkoleń, jak również dzielone środki z funduszów - pracy i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, a także z programu "Kapitał Ludzki".