Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocławscy rowerzyści z klubu "Kujawiak" przemierzyli trasę śladami generała Sikorskiego. Mamy zdjęcia

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Z okazji trwającego w powiecie inowrocławskim Roku gen. Władysława Sikorskiego turyści rowerowi z klubu "Kujawiak" przebyli 600-kilometrową trasę śladami generała, od Parchania, gdzie mieszkał przed II wojną światową, do Tuszowa Narodowego, gdzie urodził się w 1881 roku.
Z okazji trwającego w powiecie inowrocławskim Roku gen. Władysława Sikorskiego turyści rowerowi z klubu "Kujawiak" przebyli 600-kilometrową trasę śladami generała, od Parchania, gdzie mieszkał przed II wojną światową, do Tuszowa Narodowego, gdzie urodził się w 1881 roku. KTR Kujawiak
600-kilometrową trasę z Parchania do Tuszowa Narodowego przemierzyli ostatnio cykliści z Klubu Turystyki Rowerowej „Kujawiak” w Inowrocławiu. Włączyli się oni w ten sposób w trwające w powiecie inowrocławskim obchody Roku gen. Władysława Sikorskiego, w 80. rocznicę jego tragicznej śmierci w katastrofie gibraltarskiej.

“Cała Kruszwica na rowery 2023” – rodzinny rajd rowerowy z okazji nadania Kruszwicy praw miejskich

od 16 lat

W wyprawie uczestniczyło 16 cyklistów z „Kujawiaka”. A byli to: Dariusz Dekański, Grzegorz Kaczmarek, Lidia Kaczmarek, Maria Kasprzak, Irena Kopyszka, Mariola Kulpińska, Andrzej Niwiński, Katarzyna Pacholska, Mirosława Piątek, Elżbieta Siwińska, Marcin Szyperski, Agnieszka Wiśniewska, Maciej Wyka, Ane-ta Zdziarska, Paweł Zdziarski i Roman Kopyszka.

Trasa kilkudniowej rowerowej wyprawy wybrana została nieprzypadkowo. Start odbył się w Parchaniu, a więc w miejscowości, w której w 1923 r.u generał Sikorski zakupił dworek wraz z gruntami, i z której w 1939 r. wyruszył na II wojnę światową. Metą był natomiast Tuszów Narodowy, miejscowość, w której w 1881 r. urodził się generał.

- Mimo żaru lejącego się z nie-ba pokonywaliśmy kolejne odcinki naszej wyprawy. Nie było to jednak aż tak uciążliwe, bowiem część trasy wiodła przez lasy lub w pobliżu wody. Kondycja wszystkich była dobra. Po drodze odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. Zwiedziliśmy Piotrków Kujawski, Sompolno, Koło, były nazistowski obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem i Łódź. Przejechaliśmy przez Łęczycę i geograficzny środek Polski, czyli miejscowość Piątek - relacjonowali rowerzyści.

W Tuszowie Narodowym naszych cyklistów powitały władze samorządowe, którym przekazano upominki powiatowe.

- Bardzo się cieszę, że w ramach osiemdziesiątej rocznicy tragicznej śmierci generała Sikorskiego delegacja z powiatu inowrocławskiego swoim przyjazdem do Tuszowa Narodowego, w ramach rajdu rowerowego, upamiętnia naszego wielkiego rodaka. Postać generała Sikorskiego połączyła nasze samorządy. Tuszów Narodowy jest od lat strażnicą pamięci o generale. Dom jego urodzenia ocalał z wojennej i powojennej pożogi. Mieści się w nim Centrum Pamięci Generała - skomentował Andrzej Głaz, wójt Tuszowa.

Starosta Wiesława Pawłowska dodała: - Gratuluję podjęcia się wyzwania. To niezapomniana przygoda, dzięki której powiatowe obchody Roku gen. Władysława Sikorskiego na długi czas zapiszą się w naszej pamięci. Zwiedziliście Polskę, odwiedziliście wiele miast i miasteczek. Wszędzie tam promowaliście powiat inowrocławski. Dziękuję. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć wasze działania. Władzom Tuszowa Narodowego dziękuję za ciepłe i serdeczne przyjęcie naszych rowerzystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska