Spis treści
Inwestycja obejmie przedsięwzięcia w zakresie infrastruktury laboratoryjnej i doświadczalnej, którymi zajmują się instytuty badawcze nadzorowane przez resort rolnictwa. Chodzi o m.in.:
- modernizację lub tworzenie specjalistycznych laboratoriów,
- remont i rozbudowę zaplecza doświadczalnego, w tym zakup aparatury badawczej.
Kto otrzyma środki z KPO?
Odbiorcami wsparcia z KPO zostały cztery instytuty:
- Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin,
- Instytut Ogrodnictwa,
- Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa,
- Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.
Jak określił szef resortu, hodowla roślin jest jedną z najważniejszych dziedzin w rolnictwie, pozwala określać nowoczesne narzędzia i stwarzać warunki do wydajniejszej, ekologicznej produkcji.
– Instytuty badawcze odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu narzędzi i rozwiązań, pozwalających rolnikom na bardziej ekologiczne i efektywne uprawy – dodał minister.
Na co zostanie przeznaczone wsparcie?
Projekt ma wzmocnić zaplecze laboratoryjne i doświadczalne wybranych instytutów. W efekcie zwiększy się ich konkurencyjność, podobnie jakość badań. Na inwestycji zyskają pracownicy. Działania pozwolą podnieść kompetencje i kwalifikacje kadry specjalistów.
– Naszym celem jest rolnictwo dostosowane do zrównoważonej produkcji i ochrony środowiska. Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom za zaangażowanie i wkład w rozwijanie naszej, polskiej wiedzy naukowej. Cieszę się, że inwestujemy w rodzimą naukę – podkreślił Telus.
Źródło: MRiRW
