- Miałem okazję przebywać w znakomitych ośrodkach badawczych i nigdy nie sądziłem, że kiedyś będę mógł także moim współpracownikom w Toruniu zaproponować pracę na tak doskonałej aparaturze - mówił w maju, tuż przed rozpoczęciem budowy, prorektor UMK prof. Andrzej Tretyn.
Czytaj także: Collegium Humanisticum już prawie gotowe na przyjęcie studentów
Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii to 60 supernowoczesnych laboratoriów, z najnowszą aparaturą, w których będą prowadzone nowatorskie badania. W każdym z czterech zespołów znajdą się fachowcy z różnych dziedzin. - Nauka nie jest już jednodyscyplinarna. Myślenie w kategoriach wyłącznie fizyki lub tylko chemii to przeżytek - mówił "Pomorskiej" prof. Wiesław Nowak, szef jednego z zespołów.
Tutaj fizycy zjednoczą siły z informatykami, konserwatorami, chemikami, medykami i biologami. Możemy się więc spodziewać spektakularnych efektów.
Prof. Bogusław Buszewski już od kilku lat, choć na razie w ciasnych pracowniach wydziału chemii, pracuje nad nowymi metodykami wczesnego wykrywania chorób nowotworowych. Z kolei prof. Wiesław Nowak będzie m.in. szukać nowych metod diagnozowania choroby Parkinsona, Alzheimera, schizofrenii i innych psychoz.
Ostatnio pojawiła się informacja, że centrum zainteresował się Steven Laureys, jeden z najwybitniejszych światowych neurologów. Jak podkreśla prof. Jerzy Łukaszewicz, koordynator przedsięwzięcia, wszystkie projekty centrum są użyteczne dla gospodarki. Ma nadzieję, że przedsiębiorcy zainteresują się wynikami badań naukowców, które przez pierwszych pięć lat mają być udostępniane za darmo. Ośrodek zostanie oddany do użytku w październiku 2012 r.
Czytaj e-wydanie »