Do końca sierpnia osoby zarejestrowane w PIANO osoby otrzymają dostęp do unikalnych treści, które pojawiają się na stronie www.pomorska.pl, ale nie tylko. Dotyczy to także takich tytułów jak: Gazeta Wyborcza, Duży Format, Wysokie Obcasy, Magazyn Świąteczny, Forbes, Poradnik Domowy, Super Express, Logo24, Polska z Magazynem The Times, Kuchnia, Murator, Cztery Kąty. A także dzienników regionalnych - Gazeta Krakowska, Wrocławska, Olsztyńska, Głos Wielkopolski, Dziennik Bałtycki, Zachodni, Łódzki, Wschodni, Kurier Lubelski i Gazeta Lubuska. W sumie w systemie PIANO działają 42 portale.
Zdecydowana większość tekstów pozostanie darmowa. Płatny będzie natomiast dostęp tylko do tematów ekskluzywnych, unikalnych, najbardziej pracochłonnych, między innymi:
Owszem, piwo leje się strumieniami, czasem pęknie flaszka, ale nie dostrzeżesz agresji, którą dobrze znamy choćby ze stadionów piłkarskich. Nikt na igrzyskach nie kibicuje tak, jak Polacy! Polscy kibice rządzą w Londynie
- Tutaj chyba nikt nie wierzy w to, że Lepper popełnił samobójstwo - można usłyszeć od mieszkańców Zielnowa pod Darłowem, gdzie mieszkał były wicepremier. Podobnie mówią w pobliskich Krupach, gdzie Andrzej Lepper z rodziną chodził do kościoła. Czytaj: Rok od śmierci Andrzeja Leppera. To był dobry chłop - mówią w Zielnowie
Maria Czubaszek o pracy w radio i telewizji, o relacjach z innymi ludźmi, o miłości do psów. Historie małżeńskie z Wojciechem Karolakiem, wspomnienia z przeprowadzanych przez nią wywiadów oraz najciekawsze perypetie z życia.Czytaj: Szczere wyznania i małżeńskie historie Marii Czubaszek w Piekoszowie (zdjęcia)
od lat regularnie zarzuca nielegalnie sieci na Narwi. - Jak dotąd tylko raz mnie straż złapała, a i to dlatego, że taki jeden co z nami kłusował, nas podpieprzył - przechwala się. Czytaj: Ja tu tylko sieci zarzucam... Spowiedź kłusownika
Łukasz Wojtkowski: - Nie do końca mam pewność, czy jest już odpowiedni czas i czy polski internauta jest już na to przygotowany
Rozmowa z doktorem ŁUKASZEM WOJTKOWSKIM z katedry dziennikarstwa i komunikacji społecznej UMK.
- Kilkadziesiąt polskich gazet, w tym "Pomorska", weszło do systemu Piano Media, wprowadzając opłaty za część treści publikowanych w internecie. Czy ten słowacki projekt wypali w Polsce?
- Przyglądam się temu z zaciekawieniem. Nie do końca mam pewność, czy jest już odpowiedni czas i czy polski internauta jest już na to przygotowany. Na pewno byłoby też lepiej, gdyby w projekt zaangażowało się więcej tytułów ogólnopolskich. Ale z wielu względów to przedsięwzięcie wydaje mi się słuszne. W przypadku kilku dużych tytułów na Zachodzie te płatności już funkcjonują. Najlepszym przykładem jest New York Times, w którym za część artykułów również trzeba zapłacić. Na korzyść Piano przemawia cena - 19,90 to naprawdę niewielkie pieniądze za miesięczny dostęp do tak dużych zasobów.
- W internecie pojawiają się również opinie, że płatne treści w internecie oznaczają rozkwit dziennikarstwa obywatelskiego - darmowego.
- Nie zgadzam się z tą opinią. Dziennikarstwo obywatelskie to jednak inne zjawisko. Widać to zresztą na przykładzie projektu MM, w który zaangażowała się "Pomorska". Treści w MM to inny przekaz, bardziej skupiony na społeczności współtworzącej portal. Dziennikarstwo profesjonalne będzie się przenikało z obywatelskim, ale nie zostanie przez nie zastąpione.
- Internet zaczyna się cenić. Czy kolejni wielcy gracze w sieci pójdą tym śladem?
- Internet w ogromnej mierze pozostanie miejscem bezpłatnych treści. Dużej części internautów to wystarczy, ale ci, którzy potrzebują lepszej jakościowo informacji, muszą uczestniczyć w kosztach jej przygotowania. To nieunikniony proces, wynikający z istnienia praw autorskich. Za przygotowanie tekstów i dobrej jakości fotografię i grafikę redakcja musi po prostu zapłacić. I tego zjawiska na dłuższą metę nie da się uniknąć.
Rozmawiał (wiad)