https://pomorska.pl
reklama

Inwestycje i ekspansja czy stagnacja? „Mamy firmy, które potrafią w Europie wygrywać na wyjazdach”

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Podczas panelu na kongresie Impact eksperci dyskutowali, czy w obliczu trudnej sytuacji geopolitycznej warto inwestować na zagranicznych rynkach.
Podczas panelu na kongresie Impact eksperci dyskutowali, czy w obliczu trudnej sytuacji geopolitycznej warto inwestować na zagranicznych rynkach. BGK
Polskie firmy i przedsiębiorstwa zadają sobie pytanie: podbijać rynek regionalny, czy pozostać w (nie)bezpiecznej stagnacji spowodowanej obawami o m.in. sytuację geopolityczną? Podczas panelu w trakcie kongresu Impact eksperci wyrazili swoją opinię.

 - O sytuację geopolityczną trzeba bardzo mocno dbać, ale nie należy się bać, bo to nie jest nic złego. Wystarczy być przygotowanym - mówił Maciej Kliś, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Sytuacja polskiej gospodarki

Polska gospodarka stale się rozwija i coraz więcej firm decyduje się na ekspansję na rynek Europy Środkowo - Wschodniej. Realny wzrost PKB w 2024 roku wyniósł 2,9 proc. W porównaniu z 0,2 proc. w 2023 roku, przekazuje Główny Urząd Statystyczny. Podczas panelu na największym kongresie gospodarczo-technologiczny w tej części Europy przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego oraz firm MCI Capital, Kruk i Raben podsumowali obecną sytuację polskiej gospodarki.

- Polska rzeczywiście idzie bardzo do przodu i będzie szła do przodu. W zakresie inwestycji strukturalnych, jak też inwestycji, na przykład w infrastrukturę transportu - mówił Maciej Kliś, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

- Będąc prezesem banku odpowiedzialnym za tą część infrastruktury transportu, mogę powiedzieć, że jesteśmy pokazywani w wielu miejscach, jako przykład rozwoju. Tego w jaki sposób, to może funkcjonować. W sposób autentycznie efektywny i efektownydodaje Maciej Kliś.

BGK przez najbliższe 3 lata zamierza zmobilizować 130 mld zł finansowania na rozwój infrastruktury transportowej. Te pieniądze trafią do polskich przedsiębiorców w różnym zakresie. Od branży budowlanej po inne gałęzie gospodarki.

Wpływ geopolityki na inwestycje

Mimo to niepewna sytuacja geopolityczna spowodowana wojną oraz zmianami politycznymi na świecie powoduje, że część przedsiębiorców wstrzymuje się z inwestycjami i ekspansją.

- O sytuację geopolityczną trzeba bardzo mocno dbać, ale nie należy się bać, bo to nie jest nic złego. Wystarczy być przygotowanym - tłumaczył wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

BGK jest operatorem Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który właśnie ma nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa w ramach stosunków geopolitycznych.

Podczas kongresu Impact przedsiębiorcy omawiali wyzwania związane z inwestowaniem za granicą.
Podczas kongresu Impact przedsiębiorcy omawiali wyzwania związane z inwestowaniem za granicą. fot. BGK

Poczucie bezpieczeństwa pomimo niepewnej sytuacji ma być jeszcze większe po ogłoszeniu, które nastąpiło w trakcie kongresu Impact. Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Obrony Narodowej ogłosił bowiem umowę na dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi na kwotę blisko 900 mln zł.

Brak euro w Polsce

Inną z obaw, którą przedsiębiorcy wyrazili podczas panelu jest brak waluty euro w Polsce.

- Różnica pomiędzy finansowaniem inwestycji w euro versus finansowaniem w złotówkach jest katastrofalna. Nie ma uwzględnienia dla tak dużego spreadu w stopach procentowych - zauważył Tomasz Czechowicz, założyciel MCI Capital.

- Wspólna waluta, czyli wprowadzenie Euro to jest jedno z rozwiązań. Nie liczymy na to, ale to byłoby znakomite rozwiązanie. To podwyższyłoby koszt kapitału - dodał Piotr Krupa, prezes zarząd Kruk S.A.

Czy warto rozwijać firmę za granicą?

Jednocześnie prelegenci jednogłośnie wskazali na konieczność inwestycji i sprzeciw wobec stagnacji. Prezes zarządu Kruk S.A. zdecydował się nawet na apel do przedsiębiorców.

- Absolutnie idźcie naprzód, rozwijajcie swoje biznesy za granicą, ale pod jednym warunkiem, że tu, na swoim podwórku jesteście już naprawdę najlepsi. Jeśli wyjdziecie z tymi kompetencjami za granicę, to jest szansa. Jednak, jeżeli na swoim podwórku jeszcze macie dużo do zrobienia, to warto odrobić te lekcje i dopiero wtedy iść za granicę - podkreślił Krupa.

Jednocześnie przedstawiciel firmy windykacyjnej podzielił się swoim doświadczeniem w walce o biznes na arenie międzynarodowej.

- Działamy w Czechach, Słowacji i Rumunii. Z naszej perspektywy te rynki różnią się. Kultura organizacyjna i kultura prowadzenia biznesów jest inna. Przez lata nie możemy się doczekać drużyny w Lidze Mistrzów, ale w biznesie już mamy firmy, które potrafią w Europie wygrywać na wyjazdach. Kruk jest taką firmą. Od 10 lat mamy biznes we Włoszech i Hiszpanii, ale to jest naprawdę bardzo trudny biznes. Zupełnie inaczej prowadzi się biznes za granicą niż na swoim podwórku - wyznał Piotr Krupa, prezes zarząd Kruk S.A.

- Największym problemem w wielu przypadkach ekspansji polskiego biznesu, polskiego kapitału i finansów są regulacje, które musimy naprawdę zharmonizować. Jeśli będziemy je w stanie przełamać, to w bardzo prostym i szybkim tempie pójdziemy wszyscy do przodu. Jako Unia Europejska, jako Polska - powiedział Maciej Kliś, wiceprezes BGK.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli jedyny bank rozwoju w Polsce oraz jeden z największych tego typu banków w Europie, jest gotowy na pomoc polskiemu przedsiębiorcy.

- Dostępnych jest wiele opcji. Chodzi tu o bezpośrednie finansowanie, zarówno w kontekście tworzenia tzw. „struktur”, jak i wykorzystywania środków z europejskich typu KPO. To jest cały konglomerat elementów, którymi dysponujemy i przedstawiamy przedsiębiorcom na polskim rynku - zakończył wiceprezes BGK.

Wybrane dla Ciebie

Dramat w Toruniu! Celowo wjechał w małżonków autem, dosłownie wbił ich w ścianę!

Dramat w Toruniu! Celowo wjechał w małżonków autem, dosłownie wbił ich w ścianę!

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska