Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Irena Sendlerowa patronką SP w Starogrodzie

mona
Janina Zgrzembska, córka Ireny Sendlerowej, przekazała pamiątki po mamie na ręce dyrektor Ewy Kaczmarek
Janina Zgrzembska, córka Ireny Sendlerowej, przekazała pamiątki po mamie na ręce dyrektor Ewy Kaczmarek mona/mox
Szkoła Podstawowa w Starogrodzie nosi im. Ireny Sendlerowej, natomiast Gimnazjum - Bohaterów Września 1939 Roku. - To szczególny dzień - podkreślała dyrektor Ewa Kaczmarek.

Na wniosek uczniów, rodziców i nauczycieli wnioskowała o nadanie szkołom tych imion.- Pragniemy, aby dzieciom i młodzieży, postać Ireny Sendlerowej służyła jako wzór i autorytet - mówiła Ewa Kaczmarek. - Była kobietą pełną odwagi, heroizmu, miłości i dobroci w stosunku do innych, a zarazem skromną, uśmiechniętą, pokorną wobec świata. Podkreślała, że sama nie zdołałaby uratować nikogo. Całe życie poświęciła innym. Nie lubiła rozgłosu, a przede wszystkim określania jej mianem bohatera. Jej postępowanie dowodzi, że można być prostym człowiekiem i samą dobrocią zaskarbić sobie szacunek tak wielu ludzi. Jej słowa: "Żeby świat był lepszy konieczna jest miłość do każdego człowieka i tolerancja, bez względu na rasę, religię i narodowość" będą stanowiły myśl przewodnią dla oddziaływań wychowawczych.
Dyrektor Kaczmarek przedstawiła gościom historię szkoły. Uczniowie przygotowali wiesze, piosenki, wręczyli wszystkim wizerunek patronki. Opiekunka Ireny Sendlerowej, Monika Chruściel przekazała szkole zbiór wywiadów z ludźmi, którzy też ratowali ludność żydowską, zaś córka patronki Janina Zgrzembska - cenne materiały związane z matką.

Bliscy Ireny Sendlerowej nie kryli wzruszenia. - Ciężko jest cokolwiek powiedzieć po tak pięknej uroczystości, była to niesamowita lekcja historii - przyznała Janina Zgrzembska, córka patronki. - Moja mama prosiła zawsze o jedno: nie mówcie o mnie bohaterka. Była bardzo skromną osobą. Poświecono jej symfonię, drzewko w Jerozolimie, kwiaty - czerwone tulipany. A teraz ma także tutaj swój pomnik, którym jest szkoła i to jest najważniejsze wyróżnienie. Za to bardzo dziękuję.

Przeczytaj też: Starogród. Udana majówka na Górze Zamkowej

Irena Sendlerowa, to polska działaczka, która podczas II wojny światowej uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z getta warszawskiego. Aresztowana przez gestapo, miała trafić przed pluton egzekucyjny i cudem uniknęła śmierci. Po 1945 roku współtworzyła dom dziecka, domy starców oraz dzienne pogotowia dla dzieci. Została uhonorowana m.in. medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Orderem Uśmiechu.

- Imię dla Gimnazjum wybraliśmy, by wyrazić hołd dla męstwa i patriotyzmu żołnierzy poległych w obronie ojczyzny - dodaje dyrektor. - Kształtowanie uczuć patriotycznych było zawsze ważnym celem naszej działalności wychowawczej. Na starogrodzkim cmentarzu znajduje się grób żołnierzy poległych w walkach z okupantem hitlerowskim, a nasza młodzież przejęła nad nim opiekę.

Wyświetl większą mapę

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska