Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie wynająć komuś mieszkanie?

(pio)
Coraz więcej osób decyduje się na wynajem mieszkania, bo nie dostało kredytu bankowego
Coraz więcej osób decyduje się na wynajem mieszkania, bo nie dostało kredytu bankowego Fot. sxc
Znalezienie wiarygodnego najemcy to połowa sukcesu. O czym jeszcze musimy pamiętac, szukając lokatorów do naszego "m"?

W samej Bydgoszczy wynajęcie kawalerki to dla jej właściciela około 400-500 złotych dodatkowo w portfelu. Im większe mieszkanie, tym portfel grubszy, więc mieszkań czy domów oferowanych do wynajmu w regionie nie brakuje.

Coraz więcej osób szuka umeblowanych mieszkań, nawet z firanami, książkami i sztućcami. Zanim zaczniesz pokazywać mieszkanie chętnym najemcom, powinieneś zrobić remonty i naprawić awarie. Wady będą bowiem podstawą do odmowy zamieszkania lub wynegocjowania niższego czynszu. Ważna jest również instalacja mediów, np. internetu czy kablówki. Z telefonem lepiej uważać - oby nowi lokatorzy nie "wydzwonili" niebotycznych rachunków.

Jak poszukać najemcy? Najlepiej pocztą pantoflową lub przez agencję nieruchomości. Fakt, pośrednik pobiera za to pieniądze, ale mamy pewność, że klient zapłaci na czas, przestrzega regulaminu, dba o mieszkanie, jak o swoje, bo biuro nieruchomości daje na to gwarancję.

Zanim przekażemy klucze, powinniśmy sprawdzić przynajmniej dowód osobisty najemcy. Niektórzy proszą o ksero adresu stałego meldunku, informacji o zakładzie pracy i zarobkach, a nawet wyciągów z konta bankowego.

Przy podpisywaniu umowy najmu strony powinny podpisać również protokół przekazania lokalu, opisujący stan techniczny mieszkania i stopień zużycia urządzeń. Taki dokument stanowi podstawę wzajemnych rozliczeń przy zakończeniu umowy. Właściciel powinien też pobrać depozyt od przyszłego lokatora, zazwyczaj jest to jedno- lub dwukrotność wynajmu miesięcznego.

Jeżeli strony będą miały wątpliwości, kto ma obowiązek dokonania napraw (gdy nie zostało to zapisane w umowie) powinien to robić lokator.

Właściciel nieruchomości dla własnego bezpieczeństwa powinien sprawdzać wynajmowane lokum, przynajmniej raz na kwartał.

Właściciel musi regularnie prowadzić odczyty liczników i wtedy rozliczać się z najemcą. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy np. dostaniemy zawyżony rachunek za prąd, wodę, gaz czy telefon.

W przypadku, gdy w umowie nie wskazano terminu płatności czynszu, powinien on być płacony z góry do 15-go dnia miesiąca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska