MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak budowa elektrowni atomowej wpłynie na ceny pobliskich nieruchomości? „Dla niektórych może to być interes życia”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Patrząc w szerszej perspektywie, budowa elektrowni na danym terenie to raczej bodziec dla lokalnych rynków pracy i mieszkaniowego – wskazują.
– Patrząc w szerszej perspektywie, budowa elektrowni na danym terenie to raczej bodziec dla lokalnych rynków pracy i mieszkaniowego – wskazują. Dariusz Bloch/ Polska Press
Jak wynika z wyliczeń analityków HRE Investments, nawet o 10 proc. mogą spaść ceny nieruchomości, gdy pojawi się informacja o budowie elektrowni atomowej w ich pobliżu. Jednak w momencie, kiedy elektrownia faktycznie powstanie, to ceny poszybują w górę. Wielomiliardowe inwestycje potrafią zmienić jakość życia okolicznych mieszkańców. – Dla niektórych może to być interes życia – prognozują. Grunty o przeznaczeniu mieszkaniowym, usługowym, handlowym lub przemysłowym są wielokrotnie droższe niż te stricte rolne.

Spis treści

Pierwsza elektrownia atomowa do 2033 roku

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to za niewiele ponad dekadę w Polsce stanie pierwsza elektrownia atomowa. Jej budowa ma się zacząć w 2026 roku, a zakończyć w 2033. Siłowni takich ma być więcej. – Nie ulega wątpliwości, że te wielomiliardowe inwestycje wpływają na ceny nieruchomości – podkreślają w swojej analizie Bartosz Turek oraz Oskar sękowski, analitycy HRE Investments.

Jak tłumaczą, w przypadku elektrowni atomowych mogą być one postrzegane jako niebezpieczne, co też może początkowo doprowadzić do niższych cen nieruchomości w bliskim otoczeniu obiektu. Z drugiej strony przyznają, że mamy jednak potencjalny rozwój przemysłu i solidnie wynagrodzenia pracowników, którzy chcąc mieć blisko do pracy, będą osiedlać się w pobliżu i tym samym podnosić ceny nieruchomości.

Spadek wartości nawet o 10 proc.

Sękowski oraz Turek przypominają, że w 2013 roku Olsen i Wolff udowodnili, że już sama informacja o chęci budowy elektrowni atomowej powoduje spadek cen nieruchomości w pobliżu – wskazują i dodają, że w opinii sporej części potencjalnych kupców czy inwestorów tereny takie stają się po prostu niebezpieczne.

Jaka przecena jest możliwa? Eksperci podają, że w 1991 roku Folland i Hough ustalili, że w USA ceny gruntów zlokalizowanych w pobliżu elektrowni atomowych były nawet o 10 proc. niższe niż nieruchomości w podobnych lokalizacjach, ale gdzie takich atomowej siłowni nie było.

Odległość od elektrowni wpływa na cenę

Turek i Sękowski zwracają uwagę, że wielu naukowców zwraca uwagę, że jeśli elektrownia atomowa zostanie z sukcesem zbudowana, to jej wpływ na ceny nieruchomości może być pozytywny. – Clark i inni w publikacji z 1997 roku podkreślają fakt, że w Stanach Zjednoczonych ceny nieruchomości w otoczeniu elektrowni atomowych mogą przybierać charakterystyczny, tzw. kształt litery „U”. Chodzi tutaj o to, że w odległości na przykład do 10 km od elektrowni ceny nieruchomości są wyższe – tłumaczą. Ma mieć to związek z pracownikami obiektu, którzy dysponują sporymi dochodami i zazwyczaj cenią sobie bliskość zakładu pracy.

Polska elektrownia da zarobić właścicielom gruntów?

Eksperci zgodnie przyznają, że sytuacja z cenami nieruchomości w pobliżu elektrowni atomowych jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Jak podają, zależą one głównie od odległości, ale i od opinii publicznej na temat energetyki jądrowej.

Patrząc jednak w szerszej perspektywie, budowa elektrowni na danym terenie to raczej bodziec dla lokalnych rynków pracy i mieszkaniowego. Dla tego drugiego czynnikiem jest głównie popyt na mieszkania i domy. Już na etapie budowy zatrudniana jest przecież ogromna liczba osób, a docelowo będą tam również mieszkać pracownicy elektrowni, okolicznych fabryk i zaplecza handlowo-usługowego – wyjaśniają.

Ich zdaniem może bez wątpienia mieć to również swoje przełożenie na rynek najmu w okolicy elektrowni. – Jak bowiem przekonują Olsen i Wolff w swoim badaniu z 2013 roku, osoby mieszkające blisko elektrowni atomowej mają większą skłonność do najmu niż zakupu na własność – podają.

Nie ulega wątpliwości, że wielomiliardowe inwestycje potrafią zmienić jakość życia okolicznych mieszkańców. Jeśli elektrownia atomowa faktycznie zostanie zbudowana, to wytworzy wiele dobrze płatnych miejsc pracy. Do tego w okolicy zmienić powinno się też przeznaczenie przynajmniej części gruntów. A nie jest tajemnicą, że grunty o przeznaczeniu mieszkaniowym, usługowym, handlowym lub przemysłowym są wielokrotnie droższe niż te stricte rolne – podsumowują Sękowski oraz Turek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak budowa elektrowni atomowej wpłynie na ceny pobliskich nieruchomości? „Dla niektórych może to być interes życia” - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska