Dlatego szkoła chce poszerzyć ofertę edukacyjną tak, aby była adekwatna do potrzeb dynamicznie rozwijającej się gospodarki oraz potrzeb rynku pracy. Pierwszym krokiem było nawiązanie współpracy ze szkockim regionem Fife w ramach programu Comunis Regio i stworzenie dwóch równoległych centrów szkoleniowych. - Pracownia została powołana z naszej inicjatywy i jest pierwszą w regionie - wyjaśnia nauczycielka. - Nasz region oraz szkocki współpracują w tym samym zakresie, więc możemy wymieniać się doświadczenia. Szkocja jest liderem jeśli chodzi o energię odnawialną, więc jest dla nas partnerem idealnym.
W Polsce do 2020 r. docelowa ilość energii pochodząca z OZE musi wynieść 15 proc., tymczasem według GUS w 2010 r. w Polsce energia pozyskana ze źródeł odnawialnych stanowiła jedynie 10,2 proc. ogólnej ilości pozyskanej energii pierwotnej. - Jest więc co nadrabiać - śmieje się Lucyna Stodolak. - Stoimy naprawdę przed dużym wyzwaniem, aby sprostać wszystkim unijnym dyrektywom i dogonić przodujące w tej dziedzinie państwa UE.
Jak się okazuje, temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest bardzo aktualny dla młodego pokolenia, ponieważ to właśnie na jego barkach spoczywa wypracowanie wzrostu udziału energii pozyskiwanej z OZE do roku 2020. - To bardzo przyszłościowa dziedzina energetyki - przyznaje Szymon Wojczuk, uczeń II klasy o profilu: inżynieria środowiska. - Nasze zasoby np. węgla już się wyczerpują, więc musimy stawiać na odnawialne źródła energii.
ZSIŚ kształci uczniów w poszukiwanych zawodach, takich jak: technik inżynierii środowiska, ochrony środowiska czy architektury krajobrazu. Z kolei wszyscy gimnazjaliści zainteresowani OZE mogą od września br. wybrać kierunek: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
- Mamy nadzieję, że nie zabraknie rąk do pracy - mówi Lucyna Stodolak.
Czytaj e-wydanie »