https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak krasić, to najlepiej w łupinach cebuli

erka
Jajka naturalnie barwione
Jajka naturalnie barwione Wojciech Alabrudziński
- Nic się tak nie sprawdza, jak jajka, wcześniej ugotowane, i namoczone w wywarze z łupin cebuli - mówi włocławianka Katarzyna Laskiewicz. Ale barwić jajka można też np. korą dębu.

- Nic się tak nie sprawdza, jak jajka, wcześniej ugotowane, i namoczone w wywarze z łupin cebuli - mówi włocławianka Katarzyna Laskiewicz. - W moim domu takie łuski zbierało się już od zimy, wisiały w kuchni z specjalnym woreczku z płótna, albo po prostu w reklamówce.

W domu pani Katarzyny kraszanki były zazwyczaj jednokolorowe. - Trochę z lenistwa, trochę z praktycznego punktu widzenia - mówi kobieta. - Barwniki ze sklepu nie sprawdzały się, farba "obłaziła". Wstyd było takie jajko kłaść do koszyczka, do święconki.

Jak krasić, to naturalnie

- Dla dzieci malowanie jajek razem z rodzicami to na pewno dobra zabawa, podkreślająca rodzinny nastrój tych świąt - mówi Dorota Kalinowska z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. - Dlatego warto pozostać przy tym często dość nowoczesnym zdobieniu, które dla dzieci może być i łatwe, i atrakcyjne. Ale warto też pielęgnować stare zwyczaje uzyskiwania koloru na kraszankach.
Do XIX wieku kolor na kraszankach uzyskiwano wyłącznie dzięki barwnikom naturalnym. Już wówczas najpopularniejsze było kraszenie w łupinach cebuli. Jak mawiały ówczesne pisanczarki: "Kosulka z cebuli - pysna farba".

Więcej o kraszeniu jajek po kujawsku jutro w "Gazecie Pomorskiej". W tygodniku polecamy też więcej ciekawych artykułów!

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska