https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak mieć wyższą emeryturę?

Ewa Brzozowska-Kowalka [email protected]
Collage Radosław Fonferek
Od ubiegłego roku jestem na emeryturze. Mam 30 lat pracy, ale za 4 lata nie byłam w stanie przedstawić zarobków. Emeryturę mam wyliczoną na podstawie zarobków wybranych z 20 lat z całego okresu zatrudnienia. Czy ZUS przeliczy mi te 4 lata, za które brakuje mi zarobków? - pyta pani Krystyna z Bydgoszczy.

Przyznanie przez ZUS emerytury w określonej w decyzji wysokości nie oznacza, że kwota tego świadczenia nie może być zmieniona. Emerytura nie tylko podlega waloryzacji, ale także może być przeliczona na wniosek uprawnionego.

Od 1 stycznia możliwe jest wystąpienie o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia za lata pozostawania w stosunku pracy, za które nie można było poświadczyć wysokości wynagrodzeń. ZUS ponownie obliczy świadczenie również wtedy, gdy emeryt odnajdzie nieuwzględnione wcześniej dokumenty poświadczające zarobki, a także wtedy, gdy wystąpi o doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych. Szczególne możliwości przeliczenia dotyczą osób, którym ZUS przyznał emeryturę po rencie albo świadczeniu przedemerytalnym.

Minimalne zamiast zerowego

Osoby, które nabyły prawo do emerytury, występując o to świadczenie, musiały udowodnić zarobki w poszczególnych latach podlegania ubezpieczeniom, na podstawie których ZUS ustalił podstawę wymiaru oraz wysokość świadczenia.

Ustalając w takiej sytuacji kwotę emerytury, ZUS za takie lata przyjmował zarobki zerowe. Od 1 stycznia 2009 roku ZUS może przyjąć do ustalenia podstawy wymiaru emerytury najniższe (minimalne) wynagrodzenia za te lata kalendarzowe zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, za które nie udało się udowodnić wysokości zarobków.

Brak dowodów wynagrodzeń

Po wejściu w życie od 1 stycznia nowych przepisów ubezpieczeni, którzy nie zdołali udowodnić zarobków, mimo że pozostawali w stosunku pracy i podlegali ubezpieczeniu społecznemu, zyskali prawo do przyjęcia do podstawy wymiaru emerytury minimalnego wynagrodzenia w latach, za które pracowali.

Osoby, którym ZUS uwzględnił dotychczas za takie lata wynagrodzenia zerowe, będą mogły wystąpić z wnioskiem o przeliczenie świadczenia.

Od kiedy wyższe świadczenie

Przepisy przewidują, że emerytura lub renta w nowej przeliczonej wysokości będzie przysługiwać od dnia wejścia w życie ustawy (tj. od 1 stycznia 2009 r.), pod warunkiem że zainteresowany złoży wniosek do ZUS o ponowne obliczenie jej wysokości do końca 2009 roku. Bez względu więc na to, czy wniosek do ZUS zostanie złożony w kwietniu, lipcu czy grudniu następnego roku zakład będzie wyrównywał zaniżone wcześniej świadczenie od stycznia 2009 r.

Jeśli natomiast wniosek zostanie złożony po 2009 roku, to podwyższone świadczenie zostanie wypłacone od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłoszono wniosek. Innymi słowy, jeśli ktoś nie złoży do ZUS wniosku w 2009 roku, nie może się spodziewać, że ZUS wyrówna mu świadczenie za cały 2009 rok.

W przypadku naszej Czytelniczki uwzględnienie płacy minimalnej raczej nie wpłynie na wysokość emerytury. Jeśli emerytura była wyliczona z zarobków z 20 lat, to zostały przyjęte najkorzystniejsze lata.

Okresy składkowe i nieskładkowe

Sposobem podwyższenia wyliczonej przez ZUS emerytury jest doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych i nieskładkowych. Ich liczba ma duży wpływ na wysokość emerytury, bo ZUS każdy rok tych okresów uwzględnia wskaźnikiem odpowiednio 1,3 lub 0,7 podstawy wymiaru.

DYŻUR: Emerytura w górę

Co zrobić żeby podwyższyć swoją emeryturę? W środę na pytania będzie odpowiadać Regina Siudzińska z bydgoskiego Oddziału ZUS. Czekamy na telefony od 10 do 12, pod bezpłatnym numerem infolinii 0 800-111-006. Prosimy także o maile z pytaniami pod adresem: [email protected]

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska