Nowe odmiany różnych gatunków storczyków są przystosowane do warunków domowych i dość dobrze radzą sobie w suchym powietrzu.
W sąsiedztwie fontanny
Storczyki najlepiej czują się w świetle rozproszonym - promienie słońca wiosną i latem mogą u nich wywoływać oparzenia. Nie można ich jednak trzymać w cieniu, a nawet w półcieniu. Roślinom trzeba zapewnić temperaturę 18-21 st. C w dzień i 15-20 st. C w nocy. Nie zniosą temperatury poniżej 9 st. C.
Jako że są mieszkańcami dżungli, wymagają wysokiej wilgotności powietrza, najlepiej około 75 proc., chociaż tolerują też standardową - 50 proc. Dobrze jest wszelkimi sposobami zwiększać wilgotność, a latem i zimą nie zapominać o zraszaniu storczyków w porze przedpołudniowej (do nocy muszą wyschnąć). Można w ich pobliżu ustawić małą domową fontannę, która stworzy korzystny mikroklimat. Storczyków nie może owiewać ciepłe i suche powietrza znad kaloryfera.
Przesadzamy, gdy nie kwitną
Storczyków epifitycznych nie można uprawiać w "normalnym" podłożu. W sklepach ogrodniczych kupujemy więc ziemię dla tej grupy roślin albo sami przygotowujemy odpowiednią mieszankę, np. z kawałków starej kory sosnowej, włóknistego kwaśnego torfu i węgla drzewnego. Można też zastosować rozdrobniony styropian, keramzyt i łupinki orzeszków ziemnych. Optymalny odczyn to pH 4,5-5,5.
Storczyki można przesadzać wtedy, kiedy nie kwitną, a więc w dowolnej porze roku. Przesadzamy je co 2-3 lata do możliwie małych doniczek. Całą operację trzeba przeprowadzić bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić kruchych korzeni. 1/3 wysokości doniczki powinna wypełniać warstwa drenażu. Świeżo przesadzonej roślinie powinniśmy zapewnić lekko wilgotne podłoże. Specjaliści polecają dla storczyków pojemniki plastikowe z dużymi otworami w dnie.
Podczas przesadzania można podzielić rozrośnięte egzemplarze.
Podlewamy raz, a dobrze
Storczyki wymagają nawożenia przez cały rok, z tym że wiosną i latem dokarmiamy rośliny co 14 dni, a jesienią i zimą - raz w miesiącu. Ponieważ korzenie tych roślin są wrażliwe na zasolenie, musimy używać specjalnych nawozów dla storczyków.
Podczas każdego podlewania należy dobrze nawilżyć podłoże. Nadmiar wody musi swobodnie spłynąć na podstawkę, po czym wodę wylewamy, bo korzenie storczyków są bardzo wrażliwe na nadmiar wilgoci. Storczyki wystarczy podlewać co 1-2 tygodnie, gdy podłoże wyschnie. Używamy miękkiej wody o temperaturze pokojowej i kwaśnym odczynie (pH 4-6). Wodę można zakwasić sokiem z cytryny lub przepuścić ją przez torf wysoki nieodkwaszony zawinięty w warstwę gazy.
n Za tydzień - o cięciu krzewów ozdobnych.
Jak motyle
Malwa

W sklepach ogrodniczych mamy teraz duży wybór storczyków. Ogrodnicy przygotowali wiele gatunków i odmian. Domowa uprawa storczyków jest trudna, ale nie niemożliwa.