https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odżywka do heliotropu za kilka złotych. Użyj jej jeszcze w marcu, a w ogrodzie poczujesz obłędny zapach wanilii

Agnieszka Kasperek
Heliotrop peruwiański to roślina, która staje się coraz bardziej modna w aranżacji ogrodów. To dzięki temu, że jest łatwy w uprawie, bujnie się krzewi i obłędnie pachnie - zapach kwiatów heliotropu przypomina wanilię. Marzec to idealna pora, by zadbać o heliotrop w ogródku. Zobacz, co lubi heliotrop i jak go odżywić domową odżywką za kilka złotych.

Heliotrop peruwiański – pachnący klejnot ogrodu

Heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens) znany jest też jako heliotrop wonny, tomiłek peruwiański czy słonecznica peruwiańska. To gatunek byliny z rodziny ogórecznikowatych.

Heliotrop przywędrował do Europy w XVIII wieku z Peru i Ekwadoru (to w Ameryce Południowej). W Polsce uprawia się go głównie jako roślinę jednoroczną, choć w cieplejszym klimacie może zimować jako bylina.

Heliotrop zdobi nie tylko ogródki, ale także tarasy i balkony, a nawet można się pokusić o jego uprawę w donicach na parapetach okiennych. Co ciekawe, heliotrop nawet lepiej rośnie w donicach, niż bezpośrednio w gruncie, gdyż w donicach łatwiej kontrolować poziom nawilżenia podłoża, co jest bardzo istotne w przypadku tej rośliny. Jeśli masz heliotrop posadzony w pojemnikach, łatwo też przeniesiesz go na zimę do pomieszczenia - tak go przezimujesz i uchronisz przed niskimi temperaturami.

Zobacz też to: Robię to przy winogronach w marcu. Dzięki temu winorośl obficie owocuje w sezonie

Jak kwitnie heliotrop?

Heliotrop to urocza i wdzięczna roślina ozdobna o intensywnie pachnących kwiatach, które wydzielają aromat przypominający wanilię. Heliotrop w naszych warunkach klimatycznych osiąga wysokość od 20 do 60 cm. To zwykle gęste, zwarte krzaczki, z ciemnozielonymi, lekko pomarszczonymi liśćmi oraz mnóstwem drobnych kwiatów zebranych w spore baldachogrona. Kwiaty te u większości odmian są fioletowe lub ciemnofioletowe, jednak są też odmiany z kwiatami białymi i niebieskimi.

Kwiaty heliotropu pięknie pachną - zupełnie jak wanilia. Kwiaty pachną najmocniej po południu oraz wieczorem. Heliotrop kwitnie od maja do września. Dodatkową zaletą posiadania heliotropu na balkonie czy tarasie jest to, że jego zapach skutecznie odgania komary.

Zobacz też to: Wlewam 1 szklankę do anturium w marcu i bujnie kwitnie. Marniejące anturium szybko po tym odżyje

Odżywka do heliotropu za kilka złotych

Masz już heliotrop w swoim ogrodzie, ale nie jesteś zadowolony z jego wyglądu? A może dopiero chcesz zacząć uprawiać ten uroczy kwiat? Zobacz, w jakich warunkach heliotrop rośnie najlepiej i poznaj przepis na tanią domową odżywkę do heliotropu. To wszystko znajdziesz w poniższej galerii - wystarczy kliknąć w przycisk:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska