Jak wygląda codzienne życie przeciętnego polskiego emeryta? Skromnie pod względem finansów, z dużą ilością wolnego czasu, który seniorzy wykorzystują jednak w mało pomysłowy sposób. Taka konkluzja płynie z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
Co dziesiąty emeryt przyznaje, że jego sytuacja materialna zmusza go do korzystania z pomocy rodziny. Ponadto 7 proc. zadeklarowało, że podejmuje pracę dorywczą. Z pozostałych źródeł utrzymania, jak oszczędności, lokaty lub dochody z wynajmu lokali, emeryci korzystają natomiast bardzo rzadko.
Centrum Badania Opinii Społecznej ustaliło ponadto, że nasi seniorzy są grupą społeczną, która najgorzej ocenia swoje położenie materialne. Tylko 30 proc. emerytów ocenia je dobrze, podczas gdy wśród ogółu Polaków odsetek ten wynosi ponad 40 proc.
W przeciwieństwie do pieniędzy, emeryci pod dostatkiem powinni mieć natomiast czasu wolnego. Faktycznie, w sondażu CBOS aż 65 proc. przyznało, że ma go dokładnie tyle, ile potrzebuje. Co piąty badany zadeklarował nawet, że ma go za dużo.
Jak wobec tego nasi seniorzy wykorzystują wolne chwile? Zdecydowana większość, bo aż 98 proc. ogląda telewizję. Na szczęście jednak nie spędzają oni w fotelu całego swojego wolnego czasu, bo ponad 70 proc. badanych wykorzystuje go także na spotkania ze znajomymi poza domem, wyjazdy do krewnych i rodziny oraz spacery i piesze wycieczki.
- Przyznam, że poradzenie sobie z nadmiarem czasu wolnego, gdy przeszedłem na emeryturę, zajęło mi kilka miesięcy - mówi pan Andrzej, emerytowany nauczyciel z bydgoskich Bartodziejów.
- Praca zawsze zajmowała mi dużo czasu, a na starość doszło do tego, że zacząłem się nudzić. Teraz jednak wykorzystuję dużo czasu wolnego na wypoczynek i pielęgnację mojego ogródka działkowego. Poza tym od kilku lat jestem szczęśliwym dziadkiem, więc kiedy tylko mogę, wybieram się w odwiedziny do mojego wnuczka. Lubię także czytać gazety, ale nie przepadam za telewizją. Mam wrażenie, że z biegiem lat staje się ona coraz bardziej tendencyjna.
Przeczytaj także: Dziecko rezygnuje z pracy, by opiekować się chorym rodzicem. Na co może liczyć?
W naszym regionie, podobnie jak w całej Polsce, od kilku lat rośnie popularność uniwersytetów trzeciego wieku. Możliwość zasiadania w uczelnianych ławach seniorom daje już m.in. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku oraz Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.
Tymczasem okazuje się, że dokształcanie się i rozwijanie zainteresowań jest nadal zajęciem dla nielicznych emerytów. W badaniu do uzupełniania swojej wiedzy przyznało się zaledwie 8 proc. spośród nich.
Czytaj e-wydanie »