- Jestem zadowolona z części treningowej gdyż mogliśmy przećwiczyć zasady samoobrony: czego mam nie robić, a co powinnam gdy zrobić gdy pojawi się zagrożenie - mówi Wanessa Kalisz z III c z III LO w Grudziądzu.
Czy takie zajęcia są potrzebne młodym dziewczynom? - Jak najbardziej. Potrzebne są zwłaszcza w szkołach, gdzie jest najwięcej nastolatek, które mogą zwłaszcza wieczorami być zaczepiane na mieście przez natarczywych, agresywnych mężczyzn po alkoholu - uważa Wanessa. - Osobiście nie spotkałam się z niebezpiecznymi sytuacjami. Staram się nie wychodzić sama wieczorami, jak już to z koleżankami.
Jak odpowiadać na zaczepki?
Zajęcia składały się z części teoretycznej, tzw. profilaktyki bezpieczeństwa i praktycznej. Samoobrona, którą była ćwiczona w III LO bazowała na prostych odruchach, na krótkich reakcjach które pozwalają odeprzeć atak i ucieczkę. - Ćwiczyliśmy zagrożenie w "parterze" gdy ofiar jest już przyciśnięta do podłogi przez potencjalnego gwałciciela - opowiada Maciej Lewandowski, instruktor sztuk walki i prezes powstającego Stowarzyszenia RATEL Self-Defence Grudziądz. - Pokazałem techniki obronne jak można spróbować się wydostać, ale także jak odpowiadać na zaczepki, łapanie za ubranie.
Maciej Lewandowski wspomniał uczestniczkom zajęć o jednym z gadżetów, który może być pomocny dla ofiary napaści czyli gazie pieprzowym. - Samo posiadanie go nie pomoże nam, ważne jest umiejętne się nim posłużenie - zaznacza Maciej Lewandowski. - W sytuacji kryzysowej wydobycie gazu, który kobieta trzyma w torebce jest kompletnie nierealne. Gaz, który mamy powinniśmy trzymać kieszeni spodni, bluzie lub ewentualnie przypięty do paska co umożliwi szybkie sięgnięcie. Trzeba też wcześniej przetrenować użycie gazu.
Instruktor też apeluje o to, by zainwestować w gaz pieprzowy, a nie kupować najtańszy egzemplarz. - Postawmy na jakość. W końcu to chodzi o nasze bezpieczeństwo - zachęca Maciej Lewandowski. I wyjaśnia: - Należy kupić trzy sztuki. Dlaczego? Ponieważ jeden powinno nosić się przy sobie, drugi w torebce na wypadek gdyby napastnik podszedł z niebezpiecznym narzędziem i zażądał wydania portfela, a trzeci po to by sprawdzić jak on działa, by być z nim zaznajomionym a nie dopiero próbować w sytuacji zagrożenia. Wtedy... może być za późno.
Telefoniczne wsparcie osób w kryzysie
Część teoretyczna była poświęcona m.in. procedurom postępowania jak uniknąć gwałtu, co zrobić w sytuacji kryzysowej jaką jest próbą gwałtu oraz gdzie szukać pomocy i jakie prawa ma osoba, która stała się ofiarą gwałtu. Dodajmy, że:
- Niebieska Linia dla ofiar przemocy działa pod numerem: 800 12 00 02.
- telefon wsparcia dla osób w kryzysie ITAKI: 22 484 88 01
- telefon zaufania: 116-123
Maciej Lewandowski chciałby aby podobne zajęcia z samoobrony były prowadzone we wszystkich szkołach ponadpodstawowych i nie ukrywa, że liczy w tym zakresie na odzew szkół zainteresowanych takimi warsztatami. Szkolenia obejmują trzy bloki:
- samoobrona przed gwałtem
- atak terrorystyczny
- obrona przed agresywnym mężczyzną uzbrojonym w niebezpieczne narzędzie
Z racji tej, że Maciej Lewandowski współpracuje z III LO w Grudziądzu od dłuższego czasu, zajęcia dla uczniów będą prowadzone cyklicznie. Planowane są też szkolenia dla osób z zewnątrz. Instruktor jest też na końcowym etapie tworzenia Stowarzyszenia RATEL Self-Defence Grudziądz. Czeka jest na rejestrację w sądzie. O tej samej nazwie jest też strona internetowa poświęcona tematyce bezpieczeństwa i samoobrony.
Jak obronić się przed zgwałceniem? W III LO w Grudziądzu mło...