Podniosła uroczystość na Rynku zgromadziła elitę wojskowych pilotów Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, parlamentarzystów, przedstawicieli służb, samorządowców a także mieszkańców - świadków tego historycznego wydarzenia. Była to okazja do wspólnego świętowania.
- To w Grudziądzu szkolono pierwsze pokolenia lotników zaszczepiając w nich ponadczasowe wartości. Kolejne roczniki przedwojennej legendarnej "Szkoły Orląt" sięgały gwiazd choć droga do nich była często usłana cierniami - podkreślał Krzysztof Cur Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. - Nie sposób pominąć tych, którzy bez GPS-ów i radarów ale z sercami i odwagą wsiadali do swych maszyn i wznosili się ku niebu przede wszystkim by stać na straży wolności, niepodległości i bezpieczeństwa Ojczyzny. Pierwszy swój sprawdzian polscy piloci wojskowi zdali w 1939 roku gdzie z odwagą i męstwem dokumentowali swoją miłość do Biało - Czerwonej. Ich odwaga i poświęcenie są fundamentem lotniczej tożsamości, a ich ofiara i bohaterstwo na zawsze zostaną w naszej pamięci. Dlatego tak ważne jest by ich Duch był w postawie każdego studenta i absolwenta Lotniczej Akademii Wojskowej.
Rektor LAW zaznaczał również, że przed nami nowe wyzwania, nowoczesny sprzęt i technologie. - Ale także zagrożenia, z którymi mogą zmierzyć się przyszli lotnicy - akcentował gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur.
Polecamy
Grudziądz i mieszkańcy uhonorowani Medalem "Chwała Lotnikom Polski"
Głos zabrał także Franciszek Macioła, gen. dyw. pil. w stanie spoczynku, a obecnie prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP: - To w Grudziądzu wyszkolono większość asów lotnictwa przedwojennego.
Franciszek Macioła przypomniał również, że po przeniesieniu "Szkoły Orląt" z Grudziądza do Dęblina, w jej miejsce utworzono Lotniczą Szkołę Strzelania Powietrznego i Bombardowania, która stała się kuźnią pilotów oraz personelu technicznego. - Do 1939 roku Grudziądz zapisał się złotymi zgłoskami, szkoląc wspaniałych pilotów wojskowych - podkreślał Franciszek Macioła.
Zarząd Główny Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w podziękowaniu mieszkańcom Grudziądza, za to że przed wojną przyjęli lotników uhonorował miasto Grudziądz Medalem "Chwała Lotnikom Polski", który został wręczony prezydentowi Maciejowi Glamowskiemu.
Nad grudziądzkim niebem w trakcie uroczystości podziwialiśmy krótki, choć bardzo efektowny pokaz samolotów PZL-130 Orlik. Na płycie Rynku wręczono także odznaczenia zasłużonym pilotom przybyłym na uroczystości do Grudziądza. Złożono też wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.
"Tak wyjątkowy jubileusz zdarza się raz na pokolenia. Niesie za sobą dumę"
- W stuletniej historii Lotniczej Akademii Wojskowej Grudziądz był kolebką, w której rodziły się podwaliny historii polskich skrzydeł. Choć Dęblin przejął później stery głównie ze względu na przygraniczne położenie Grudziądza, to pamięć o tradycjach lotniczych ciągle bije w naszych grudziądzkich sercach - zaznaczał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - "Szkoła Orląt" to fenomen naszej wojskowości. Tak wyjątkowy jubileusz zdarza raz na pokolenia. Niesie za sobą ogromną dumę, ale też przypomina o wielkiej odpowiedzialności za tradycję, która zaczęła się tu - w naszym pięknym Grudziądzu.
Po części oficjalnej z udziałem orkiestry wojskowej rozpoczął się piknik. Na Rynku były stoiska LAW oraz Wojska, częstowano grochówką. Na Błoniach Nadwiślańskich można było zobaczyć wystawę helikopterów zabytkowych i nowoczesnego, a także zapoznać się z działalnością Fundacji "Lotniczy Grudziądz" oraz Grudziądzkiego Klubu Balonowego. Były też koncerty.
Główne uroczystości z okazji 100-lecia LAW odbędą się 13 i 14 czerwca w Dęblinie.