Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odliczyć ulgę na dzieci?

Marzena Ślusarz, AZ
Za każde dziecko możemy zmniejszyć podatek o ponad tysiąc złotych.vastateparkstaff/flickr.com/CC
Za każde dziecko możemy zmniejszyć podatek o ponad tysiąc złotych.vastateparkstaff/flickr.com/CC
Ulgę na dziecko odliczamy od podatku. Mają do niej prawo wyłącznie podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej).

Na każde dziecko przypada rocznie kwota 1.112,04 złotych, miesięcznie kwota 92,67 złotych, a dziennie 3,09 złotych.

Z ulgi korzystamy wypełniając załącznik PIT-O oraz odpowiednią główną deklarację podatkową, PIT-36, PIT-37. Ważne jest, że ulgę trzeba odliczyć od podatku, a nie od dochodu. W zeznaniu podajemy liczbę dzieci i ich numery PESEL, a jeśli nie mamy tych numerów - imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Może się zdarzyć, że urząd skarbowy będzie wymagał od nas przedstawienia zaświadczenia, oświadczenia oraz innych dowodów potrzebnych do ustalenia prawa do odliczenia. Może zażądać przedstawienia odpisu aktu urodzenia dziecka, zaświadczenia sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Uczeń i student - do 25 roku życia

Ulgę na dziecko uczące się, które nie skończyło jeszcze 25 lat odliczymy jeśli choćby jeden dzień w danym miesiącu dziecko się uczyło. Mamy też do niej prawo, gday dziecko wzięło w trakcie roku urlop dziekański. Różnie natomiast wygląda sytuacja w przypadku studentów czekających na obronę: od statutu uczelni zależy, czy w oczekiwaniu na obronę, po uzyskaniu absolutorium, czyli zdaniu wszystkich egzaminów, prawa studenckie jeszcze przysługują.

Status studenta najczęściej przysługuje do końca września ostatniego roku studiów.

Ulga odliczana dziennie i miesięcznie

W przypadku, gdy dziecko urodziło się w trakcie roku, odliczenie przysługuje za każdy miesiąc od miesiąca jego urodzin. Oznacza to, że jeśli poród nastąpił 31 grudnia 2011 roku, możemy skorzystać z 1/12 ulgi - czyli dostaniemy 92,67 złotych.

Inaczej jest w przypadku przekazania władzy rodzicielskiej lub ustanowienia opiekuna prawnego. Wtedy do ulgi mamy prawo za każdy dzień, w którym sprawowaliśmy opiekę lub władzę rodzicielską. Czyli za każdy dzień otrzymamy 3,09 złotych.

W przypadku rozwodu i separacji ulga przysługuje za każdy dzień wykonywania władzy, pełnienia funkcji opiekuna - w wy-sokości 1/30 kwoty miesięcznej za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem. Ważne jest też, że opiekunowie lub rodzice nie mogą ulgi podwoić, a zatem limit ulgi przysługuje im wyłącznie raz, łączny na nich oboje 1.112,04 złotych rocznie.

Komu przysługuje ulga na dziecko

Ulga parorodzinna przysługuje rodzicom wychowującym dzieci małoletnie, czyli takie, które nie ukończyły 18 lat. Jeśli zdarzy się tak, że dziecko nie jest jeszcze pełnoletnie, a już wzięło ślub, to małoletniość kończy się z dniem zawarcia małżeństwa. Odliczenie nie przysługuje też od miesiąca, w którym na podstawie orzeczenia sądu dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Ulga przysługuje w związku z wychowywaniem dzieci pełnoletnich:

• bez względu na ich wiek, które otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

• do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, studiujących, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów nie przekraczających kwoty 3 089 złotych brutto podlegających opodatkowaniu.

Z ulgi może korzystać podatnik, który w roku podatkowym:

• wykonywał władzę rodzicielską;

• pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;

• sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak odliczyć ulgę na dzieci? - Echo Dnia

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska