
Tak kot okazuje szczęście
Koty okazują emocje i uczucia na różne sposoby. Jak rozpoznać szczęście i zadowolenie u kotów? Sprawdź najczęstsze sygnały.

Mruczenie kota
Szczęśliwe i zadowolone koty często są głośne i lubią komunikować się ze swoimi opiekunami. Mruczenie to jedna z tych najłatwiejszych do rozpoznania oznak kocich emocji. Jeżeli kot mruczy, gdy jest z nami, to możemy śmiało założyć, że czuje się nie tylko szczęśliwy i zrelaksowany, ale też bezpieczny. Należy jednak pamiętać, że koty wydają tego rodzaju dźwięki również w obliczu stresu bądź bólu - mruczenie jest sposobem na samouspokojenie. Dokładna obserwacja jest kluczowa dla właściwej interpretacji. Jeśli kot wygląda na zrelaksowanego, ma na wpół przymknięte oczy, a ogon trzyma przeważnie nieruchomo, to można przyjąć, że mruczenie oznacza dobry nastrój. Jeśli łączy mruczenie z miauczeniem, to często sygnał, że jest głodny i domaga się jedzenia.

Pionowe ustawienie ogona u kota
Zrelaksowany i zadowolony kot często leży z podwiniętymi pod ciało łapami, co wskazuje, że czuje się bezpiecznie. Jeśli kot wyprostuje nogi i unosi sierść na grzbiecie - prawdopodobnie jest rozdrażniony lub przestraszony. Gdy kot ma podniesiony ogon z lekko zawiniętym końcem - na kształt znaku zapytania - to zwykle sygnał, że czuje się komfortowo i nic mu nie dolega. Może to być również zaproszenie do interakcji, np. wspólnej zabawy.

Kocie futro
Zdrowa, zadbana sierść to oznaka szczęśliwego i zdrowego kota. Koty, które czują się dobrze i bezpiecznie, spędzają odpowiednio dużo czasu na dbaniu o siebie, czyli wylizywaniu sierści. Jeśli do tego kot liże inne koty a nawet swojego opiekuna, okazuje w ten sposób zaufanie i uczucie.