Podczas zeszłorocznej Wielkanocy mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego wysłali rekordowo dużo deklaracji, głównie przez internet. Urzędnicy spodziewają się, że podobnie będzie również w najbliższy weekend.
Czytaj też: PIT rozliczany przez internet bez podpisu elektronicznego, ale firmy nadal z e-podpisem
- Święta to czas, gdy spotykamy się przy rodzinnym stole, rozmawiamy i, jak się okazuje, również znajdujemy chwilę, by wypełnić zeznanie roczne - komentuje Maciej Cichański, rzecznik Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Jak rozliczyć PIT? Trzeba się spieszyć, czasu zostało niewiele
Warto o tym pomyśleć. Zwłaszcza że do końca tegorocznej "Akcji PIT" pozostał niespełna miesiąc, a dopiero połowa podatników z naszego regionu - 410 tysięcy - rozliczyła się z fiskusem. Nie zrobiła tego m.in. Agnieszka Jakubowska z Bydgoszczy. - Moja deklaracja jest gotowa, brakuje tylko daty i podpisu, ale od trzech tygodni leży w szafie, nie mam czasu podrzucić do urzędu skarbowego. Wkrótce tam pojadę - obiecuje pani Agnieszka.
PIT przez internet bardzo popularny
Tegoroczne statystyki wskazują jednak na coraz pewniejsze wykorzystanie w tym celu internetu, za pomocą którego zeznanie podatkowe można wysłać bez wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i bez konieczności stosowania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Na stronie www.szybkipit.pl znajdują się filmiki pokazujące, jak - krok po kroku - wypełnić PIT-a.
Dotąd w województwie kujawsko-pomorskim z tej formy rozliczeń skorzystało ponad 36 tys. osób. - To więcej podatników niż w zeszłym roku - komentuje Cichański. - Rosnąca popularność e-deklaracji wynika miedzy innymi z tego, że coraz powszechniej wykorzystujemy internet do załatwiania codziennych spraw.
Roliczamy PIT-y: popularne ulgi, częste błędy
Dodajmy, że mieszkańcy naszego regionu, jak wcześniej, najczęściej korzystają z ulg na dzieci, rehabilitacyjnej i internetowej.
Co roku również robią te same błędy, czyli np. nie podaja numeru NIP i PESEL, wypełniają stare (nieaktualne) formularze, nie zaokrąglają kwot podatku, przekraczają limity ulg, nie podpisują się pod zeznaniami, popełniają błędy rachunkowe, wskazują organizacje pożytku publicznego, które nie są wymienionych w wykazie tych, którym można przekazać 1 procent swojego podatku.
Jeśli nie wiemy, jak rozliczyć PIT, skorzystajmy z pomocy kujawsko-pomorskich doradców podatkowych, którzy biorą udział w akcji "PIT za 1 zł".
Czytaj też: Darmowe pity 2011. Jak zarabiają firmy oferujące takie programy w internecie?
