Spis treści
Jak obliczyć punkty na studia?
Przelicznik punktów na poszczególnych uczelniach jest do siebie zbliżony. Zazwyczaj uczelnie stosują system wagowy. Konkretny przedmiot zdawany na maturze mnoży się przez określoną wartość. Jest ona wyższa w przypadku zdawania egzaminu dojrzałości w formie rozszerzonej. Przeliczanie punktów na studia wciąż jednak sprawia wielu osobom problemy.
W zależności od tego, na jaką uczelnię i kierunek chcemy się dostać, powinniśmy zdawać konkretne przedmioty na maturze. To właśnie one stanowią podstawę do obliczania punktów na studia. Warto odwiedzić stronę interesującej nas uczelni, a tam wyszukać kierunek, na który chcemy rekrutować. W zakładce „rekrutacja” powinny być podane konkretne wartości, które pozwolą nam na przeliczenie punktów na studia.
Szybkie obliczanie punktów na studia
Sporo osób korzysta ze stron, które przeliczają punkty na studia. Jedną z nich jest dostanesie.pl. W odpowiednich miejscach zaznaczamy przedmiot, który zdawaliśmy na maturze, wpisujemy wyniki, które uzyskaliśmy oraz wybieramy konkretną uczelnię i kierunek. Wówczas wyświetlają nam się progi punktowe. Pamiętajmy jednak, że są to progi, które uwzględniają ubiegłe lata.
Obliczanie punktów na studia. Kalkulator punktów
Na stronach internetowych poszczególnych uczelni i wydziałów widnieją informacje na temat progów punktowych. Na przykład określone jest, że waga wynosi:
- 0,30 w przypadku języka polskiego,
- 0,20 jeśli chodzi o matematykę,
- 0,20 za język obcy.
- 0,30 za inny dowolny przedmiot.
Wówczas mnożymy wynik matury przez podaną wartość. W przypadku zdawania egzaminu w formie rozszerzonej można pomnożyć wynik przez większą wartość (określoną w zasadach rekrutacji na konkretnym kierunku).
Wszystko zależy więc od uczelni i kierunku, na który planujemy się dostać. Szkoły wyższe publikują często minimalną liczbę punktów, którą trzeba zdobyć, by móc wziąć udział w rekrutacji. Niektóre szkoły wyższe, chcąc ułatwić zadanie swoim przyszłym studentom, udostępniają im kalkulator punktów na studia.
Poniżej podajemy linki, w których znajdziecie informacje na temat rekrutacji do najbardziej znanych uczelni w kraju:
Zły wynik na maturze. I co dalej?
Jak przekazano wyniki matur 2024 zostaną opublikowane 9 lipca. Uczniowie mogą sprawdzić je za pośrednictwem platformy ZIU.
Uczniowie, którym nie udało się zdać egzaminu, mogą przystąpić do matury poprawkowej, która została zaplanowana na 20 sierpnia o godz. 9.00 (matura pisemna) oraz 21 sierpnia (matura ustna).
Osoby, które uważają, że zostały źle ocenione na egzaminie dojrzałości, mogą odwołać się od wyniku matury. Dowiedz się, jak zrobić to krok po kroku:
Kolejny krok w rekrutacji na studia
od 9 lipca absolwenci mogą przystąpić do kolejnego kroku w rekrutacji na studia, a więc wprowadzania wyników matur w systemie internetowej rekrutacji (IRK, ERK). Wszelkie niezbędne informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej konkretnej uczelni.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Sfotografowali Więckiewicza całującego inną, widziała to jego żona! Szokująca reakcja
- Tak wygląda szara rzeczywistość żony Mroczka 4 miesiące po ślubie. Koniec bajki?
- Paweł Deląg tylko raz był bliski ślubu. Aktor zdradził nazwisko niedoszłej żony
- Przeżyła z mężem 40 lat. Nie wiedziała, że już nie żyje. Sama odeszła zaraz po nim