Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sprawdzić czy pracodawca płaci ZUS: 31.03.2020. W jaki sposób ustalić czy szef odprowadza składki. Jak sprawdzić składki przez internet?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Jest kilka sposób na to by sprawdzić czy pracodawca odprowadza za nas składki. Można to również zrobić bez wychodzenia z domu - przez internet. Wystarczy mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych.

Co miesiąc pracodawca ma obowiązek odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki za swoich pracowników. Tak być powinno, ale czasami z różnych względów wpłaty nie wpływają na konto ZUS. Najczęściej przyczyną są kłopoty finansowe pracodawcy. Zdarza się, że pracownicy dopiero po kilku miesiącach dowiadują się, że składki za nich regularnie nie wpływają na konto ZUS. Dlatego też warto co jakiś czas sprawdzać czy szef odprowadza za nas składki do ZUS. Można to zrobić nawet bez wychodzenia z domu.

W jaki sposób można sprawdzić czy szef odprowadza za nas składki

Jeśli jednak chcemy osobiście wszystkiego się dowiedzieć, wybierzmy się do placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Tam od ręki uzyskamy informację czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczenia, od jakiej kwoty i czy przekazuje do ZUS-u raporty miesięczne. Warto pamiętać, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości - podpowiada Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli natomiast chcemy dowiedzieć się konkretnie czy pracodawca płaci za nas składki możemy złożyć wniosek o udzielenie tych informacji na druku ZUS US-7. Gotowe formularze ZUS US-7 dostępne są w każdej placówce ZUS a także na stronie internetowej www.zus.pl. Wnioski rozpatrywane są w terminie 7 dni od daty wpływu do ZUS.

Uśmiechasz się do „wybrańców”, a resztę traktujesz wyniośle? To pierwszy krok do tego, aby zespół nie chciał z tobą pracować. Według badaczy to też prosta droga, aby zostać nielubianym agresorem.Kliknij dalej, aby sprawdzić z jakimi ludźmi nie lubią pracować inni i czy jesteś jednym z nich.

Ludzie, z którymi inni nie lubią pracować. Czy jesteś jednym z nich?

Informację o wszystkich zapisanych danych na swoim koncie w ZUS, można także uzyskać w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00. Trzeba będzie najpierw potwierdzić swoją tożsamość.

O stanie swojego konta w ZUS dowiemy się również z Informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU), którą co roku ZUS wysyła do ubezpieczonych urodzonych po 1948 roku. Zakład musi przygotować ją dla każdej osoby, która ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w ZUS. Do osób, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, IOSKU trafi tylko w formie elektronicznej.

Dzięki informacji ubezpieczony ma wgląd na swoje indywidualne konto emerytalne, na którym zapisywane są m.in. składki na ubezpieczenie emerytalne, kapitał początkowy oraz środki zgromadzone na subkoncie na podstawie, których ZUS wyliczy emeryturę. Informacja IOSKU to możliwość sprawdzania czy pracodawca odprowadza za nas składki w prawidłowej wysokości. Dzięki informacji ubezpieczony może sprawdzić także czy na jego koncie są składki od wszystkich umów o pracę czy zlecenia itp.

Warto przeczytać:

Osoby, które mają, co najmniej 35 lat, dostaną także wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. Z otrzymanej informacji dowiedzą się o jej wysokości w dwóch wariantach: gdyby już do emerytury nie pracowali, tylko bazowali na składkach dotychczas zebranych oraz gdyby pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat. Dodatkowe dwa warianty uwzględniają ponadto w emeryturze także składki z subkonta w ZUS.

Czy można sprawdzić płatność składek przez internet

O tym, czy pracodawca odprowadza za nas składki do ZUS, możemy się również przekonać bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Należy zalogować się na swój profil.

W PUE, w zakładce "ubezpieczony" można:

  • sprawdzić stan swojego konta w ZUS;
  • sprawdzić informacje o ubezpieczeniach, do których zgłosił nas pracodawca oraz sprawdzić informacje o podstawach i składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
  • sprawdzić, czy członkowie naszej rodziny zostali prawidłowo zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego;
  • sprawdzić informacje o zwolnieniach lekarskich;
  • obliczyć w kalkulatorze emerytalnym swoją przyszłą prognozowaną emeryturę.

- Osoby, które jeszcze nie mają założonego konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS warto by to zrobiły. Jest to bezpłatna usługa, która daje wiele możliwości - zaznacza Krystyna Michałek.

Jak założyć konto PUE ZUS

Zarejestrować konto na PUE ZUS można zrobić w kilku prostych krokach. Do wyboru są cztery sposoby rejestracji i potwierdzenia profilu na portalu PUE ZUS.

Pierwszy to rejestracja profilu na www.zus.pl i potwierdzenie tożsamości w jednostce ZUS. Wypełniamy formularz elektroniczny na www.zus.pl. Podajemy: imię i nazwisko, PESEL, adres mailowy, hasło, które ustalimy i numer telefonu kontaktowego. Potwierdzamy tożsamość dokumentem w ciągu 7 dni od rejestracji w trakcie wizyty w dowolnej jednostce ZUS.

Niektóre firmy wprost informują, że w zaawansowany sposób kontrolują pracowników. Większość pracodawców śledzi jednak podwładnych bez informowania, wykorzystując do tego Facebooka, telefony, monitoring, a nawet detektywów.

Twój szef cię sprawdza, nawet jeśli myślisz, że tak nie jest

Drugi sposób to rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą profilu zaufanego ePUAP. W tym celu wypełniamy formularz elektroniczny. Część danych uzupełnia się automatycznie, musimy ustalić hasło. Uwierzytelnienie następuje przy użyciu profilu zaufanego ePUAP Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej.

Trzecim sposobem jest rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą podpisu elektronicznego . Wypełniamy formularz elektroniczny. W tym przypadku również część danych uzupełnia się automatycznie, musimy ustalić hasło, Potwierdzenie tożsamości użytkownika następuje przy użyciu podpisu elektronicznego (podpis kwalifikowany, który ma certyfikat).

I ostatni - czwarty sposób - to rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą bankowości elektronicznej. Wypełniamy formularz elektroniczny. Część danych uzupełnia się automatycznie, ustalamy hasło. Potwierdzenie tożsamości użytkownika ma miejsce przy wykorzystaniu systemu bankowości elektronicznej w banku, który świadczy wspólnie z ZUS taką usługę.

Jakie są terminy płatności składek

Terminy zapłaty składek do ZUS są ściśle określone. W przypadku jednoosobowej działalności - do dziesiątego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (np. składka za marzec powinna być opłacona do 10 kwietnia). Natomiast płatnik zatrudniający przynajmniej jedną osobą musi zapłacić należne składki do piętnastego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (np. składka za marzec powinna być opłacona do 15 kwietnia).

Warto przeczytać:

Jeśli termin płatności wypada w dzień wolny od pracy, to termin automatycznie jest przesuwany na pierwszy dzień roboczy przypadający po tym dniu.

Uwaga! Za termin opłacenia składki uważany jest dzień obciążenia rachunku bankowego przedsiębiorcy. Zazwyczaj banki realizują przelewy w tym samym dniu. Jednak warto sprawdzić w regulaminie banku, czy zawsze tak jest.

Co w sytuacji, gdy pracodawca nie płaci składek do ZUS

Gdy okaże się, że nasz pracodawca nie płaci za nas składek, a powinien, to rolą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest odzyskanie należności od pracodawcy.

- Ubezpieczony nie musi się tym martwić. Nadal będzie mógł korzystać ze wszystkich świadczeń tak jak każdy ubezpieczony, a fakt, że pracodawca nie opłaca za niego składek nie wpłynie w przyszłości na wysokość jego emerytury. Wysokość emerytury jest liczona od składek należnych tj. zadeklarowanych. Pracownik nie może ponosić konsekwencji za niewypłacalność pracodawcy - mówi Krystyna Michałek.

Co innego jest w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Tutaj już emerytura jest liczona na podstawie składek wpłaconych. Analogicznie jest z rentą. Choć jest to już inny sposób naliczania. Pracodawca wystawia Rp-7, gdzie wykazane są wynagrodzenia za dany rok kalendarzowy. Nawet jeśli od tych wynagrodzeń nie została opłacona składka emerytalno-rentowa, nasz przyszły świadczeniobiorca nie ponosi z tego tytułu konsekwencji. To są zaległości płatnika wobec ZUS i ewentualne rozliczenie zaległości następuje w tej relacji.

Warto wiedzieć, że pracodawca ma obowiązek nie tylko przekazywać do ZUS-u imienne raporty miesięczne za ubezpieczonych, ale także ma obowiązek przekazać pracownikowi roczną informację o składkach przekazywanych do ZUS z podziałem na poszczególne miesiące. Roczną informację pracodawca ma obowiązek przekazać do 28 lutego za rok poprzedni (obowiązek ten nie dotyczy pracodawców, którzy na bieżąco, co miesiąc, przekazują pracownikom informacje na temat ubezpieczenia ZUS).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska