Spis treści
- Mózg w dobrej formie. Jak gimnastykować zwoje?
- Jak uczyć się szybko i skutecznie? Angażuj zmysły
- Rób odręczne notatki. Podkreślaj, używaj kolorów
- Jak usprawnić pamięć? Rób ściągi, ale nie ściągaj. To także działa
- Trudne słowa? Baw się skojarzeniami, zrób wykład... psu
- Dlaczego warto uczyć się w ruchu?
- Skoncentruj się. Technika Pomodoro
Dawniej mawiano, że spanie z książką pod poduszką sprzyja skutecznej nauce. Niestety, jakkolwiek zachęcająco by to nie brzmiało, to mit. Choćbyśmy położyli pod poduszkę cały stos podręczników - nie liczmy na to, że cokolwiek z ich treści magicznie przewędruje do głowy. Są jednak sprawdzone i naukowo potwierdzone sposoby, które ułatwiają naukę, poprawiają zapamiętywanie. Nie wszystkie działają tak samo na każdego, ale warto sprawdzić - może któraś z metod okaże się szczególnie skuteczna?
Mózg w dobrej formie. Jak gimnastykować zwoje?
Mózg jest bardzo plastyczny i ma ogromne możliwości. To dobra wiadomość. Gorsza to ta, że zwykle nie wykorzystujemy jego potencjału. Aby lepiej zapamiętywać i szybciej się uczyć, warto mózg „gimnastykować”. Czytaj różnorodne teksty - nie tylko szkolne podręczniki, rozwiązuj łamigłówki, graj ze znajomymi w kalambury, baw się skojarzeniami, wymyślaj zabawne wierszyki i rymowanki.
Cenne będą tu również nietracące na aktualności rady naszych babć: zdrowo się odżywiaj i wysypiaj. Zarwana noc, nawet nad podręcznikiem, nie przyniesie dobrych efektów. Brak snu powoduje, że mózg działa gorzej. Nie tylko możemy mieć problemy z zapamiętywaniem nowych treści, ale również z przywołaniem tej wiedzy, którą teoretycznie mamy całkiem dobrze przyswojoną. Dlatego jedną z rad dawanych uczniom i studentom przed egzaminami, jest ta o porządnym wyspaniu się.
Jak uczyć się szybko i skutecznie? Angażuj zmysły
Naukowcy potwierdzają: lepiej zapamiętujemy to, co angażuje nasze zmysły. Podczas wykładu na pewno łatwiej wejdą nam do głowy te treści, które okraszone będą np. zabawną anegdotą. Ten sam mechanizm warto wykorzystywać podczas samodzielnej nauki.