Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak usiąść w samochodzie, żeby bezpiecznie dojechać do celu

Źródło LUX MED, opracowanie PPG
Na komfort jazdy, wygodę i nasze bezpieczeństwo w podróży wpływ ma... pozycja za kierownicą.

Prawidłowa zapewnia dobrą widoczność, pozwala kierowcy szybko reagować na nieprzewidziane sytuacje na drodze i zachować pełną kontrolę nad samochodem. O czym więc powinniśmy pamiętać, jakich reguł przestrzegać, zanim umościmy się w fotelu, zapniemy pasy, przekręcimy kluczyk w stacyjce i ruszymy w trasę? Oto podstawowe zasady, których każdy kierowca powinien się trzymać mocno jak kierownicy.

- Odległość fotela od pedałów
Ustaw siedzenie w takiej odległości, by przy wciśniętych pedałach twoje nogi pozostały lekko ugięte
- Wysokość siedziska
Ustaw je tak, żeby zapewnić sobie maksymalną widoczność, a jednocześnie zachować bezpieczną przestrzeń między głową a dachem
- Ustawienia oparcia
Oprzyj się wygodnie, niech twoje łopatki przylegają do fotela. Chwyć kierownicę na "godzinie 12" i reguluj oparcie fotela tak, aby ręka pozostała lekko ugięta w łokciu. Jeśli masz regulowaną kierownicę, wykorzystaj to do uzyskania właściwej kombinacji wraz z oparciem
- Regulacja zagłówka
Ustaw go tak, by górna jego część sięgała szczytu twojej głowy

Jeśli zachowałeś wszystkie powyższe zasady higieny podróży, połóż ręce na kierownicy w pozycji "za dziesięć druga" i... ruszaj!

Pamiętaj jednak o zasadzie najważniejszej - nie siadaj za kierownicę, gdy jesteś niewyspany (a), zmęczony (a). A kiedy w drodze dopadnie cię znużenie, bo trasa długa i monotonna, a z nieba leje się żar, nie powtarzaj sobie "dam radę", tylko po prostu się zatrzymaj, zrób sobie przerwę. Nie lekceważ sygnałów ostrzegawczych, które daje ci twój organizm, czyli: częste ziewanie, swędzenie oczu, mroczki przed oczami, złudzenia, utrata właściwego wyczucia przestrzeni, zła ocena odległości i prędkości, brak płynności jazdy, częste zbędne hamowanie, problemy z utrzymaniem toru jazdy.

Przeczytaj również: Wypadek w drodze na wakacje [zasady postępowania]

Skrajnym już przejawem znużenia jest przysypianie za kierownicą. To czasem ułamki sekund, które decydują o naszym życiu, bo tracimy kontrolę nad naszym autem. Nagłe zaśnięcie jest przyczyną ponad 4 proc. wypadków na polskich drogach! Nie daj się tak zaskoczyć, czujesz się zmęczony (a), senny(a), przerwij podróż, zdrzemnij się na 15 - 20 minut albo pójdź na krótki spacer, zjedz coś dobrego (byle nie za dużo). Podczas dłuższej trasy takie przerwy warto robić co 1,5 - 2 godziny. W walce ze znużeniem pomaga także rozmowny pasażer. Chociaż zbyt gadatliwy może też kierowcę zdekoncentrować, rozkojarzyć.

Uwaga! Istotna dla bezpiecznej podróży jest również pora dnia. Jazda w czasie największego upału, a także w godzinach nocnych (między 3.00 a 6.00) nie sprzyjają kierowcy.

Przeczytaj, zapamiętaj, zastosuj i... szerokiej drogi!

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska