
Po drugiej stronie toruńskiej starówki trwa, spowolniona przez pandemię, rozbudowa dawnego kinoteatru „Grunwald” przy ul. Warszawskiej. Będzie tu się mieścić główna siedziba Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego. Prace rozpoczęły się zeszłego lata. Z dawnego „Grunwaldu” niezmienione pozostaną dwie zewnętrzne ściany: od ulicy Warszawskiej i od Woli Zamkowej. Do pierwotnej wersji wróci balkon nad głównym wejściem. Wyrosną też zupełnie nowe mury. Zmienią się wnętrza. Powstanie scena obrotowa, widownia pomieści ponad 700 foteli. W gmachu, poza sceną, jej zapleczem, salami prób i biurami, znajdą się pokoje hotelowe. Projekt przebudowy zachowuje modernistyczny charakter budynku dawnego „Grunwaldu”.

Jak miałaby wyglądać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego „Camerimage”, jeszcze nie wiadomo. Gmach dla nowo utworzonej instytucji kultury ma zostać wybudowany w sąsiedztwie CKK „Jordanki”. Miasto przekazało na ten cel działkę o powierzchni 18 tys. metrów kwadratowych. Dla architektów, którzy wezmą udział w zapowiadanym konkursie, to będzie nie lada wyzwanie. Trzeba będzie harmonijnie dopasować się do sąsiedztwa, na które składają się: wyrazisty w formie gmach „Jordanek”, zupełnie inny w stylu budynek CSW „Znaki Czasu” i modernistyczny Urząd Marszałkowski. Obiekt będzie miał powierzchnię około 38 tys. m kwadratowych. Rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2022, oddanie ECF do użytku - na 2025.

Koniec 2022 roku to szacowana (w zeszłym roku) data powstania 4-gwiazdkowego hotelu „Hilton Garden Inn Old Town Toruń” przy ul. Browarnej. Hotel znanej sieci ma powstać w zaadaptowanym starym browarze i przyległych do niego kamienicach. Adaptacja obejmie także budynek młyna parowego przy ul. Wielkie Garbary 2 z 1883 roku. W obiekcie znajdą się 132 pokoje, bar, restauracja, strefa fitness i sale konferencyjne. Czy jednak pandemia, która bardzo mocno dała się we znaki branży turystycznej, pozwoli szybko zrealizować te plany? Prace miały rozpocząć się wiosną, jednak z uwagi na kłopoty ze znalezieniem wykonawcy zostały przełożone na późniejszy termin.

Apartamentowiec "Grand Bulvar” to jeden z najnowszych obiektów na obrzeżach toruńskiej starówki. Nowy, a jednocześnie zabytkowy – jako że powstał w zaadaptowanych budynkach pralni garnizonowej z 1890 roku, harmonijnie uzupełnionych nowymi elementami (projekt arch. Rafała Mysiaka). Jak pisze inwestor, obiekt to 40 procent historii i 60 procent awangardy. W kompleksie przy ul. Św. Jakuba i. Woli Zamkowej znajdzie się 40 wielopoziomowych apartamentów, a tarasy będą mieć powierzchnie powyżej 120 metrów kwadratowych.