Spis treści
W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.
Zachowaj oryginalne etykiety
Chemia gospodarcza w domu to nieunikniony element wyposażenia każdego gospodarstwa domowego. Poza ułatwieniem porządków może jednak stanowić zagrożenie dla środowiska i domowników. Niewłaściwie oznakowana może stanowić źródło wypadku, gdyż zapomnimy, co znajduje się w środku. Na etykietach znajdziesz ponadto cenne informacje, jak postępować na wypadek podrażnienia oka czy skóry środkiem chemicznym.
Wybieraj odpowiednie miejsca do przechowywania
Drażniące środki czystości należy trzymać w suchym i ciemnym miejscu, poza zasięgiem dzieci i czworonożnych pupili. Większość chemii gospodarczej należy ponadto przetrzymywać z dala od źródeł ciepła jak piekarnik, piec czy kominek, aby uniknąć ewentualnego wybuchu. Zadbaj o brak dostępu promieni słonecznych, gdyż promieniowanie UV może uszkadzać butelki i pojemniki, prowadząc do wycieku chemii.
Śródki chemiczne zwykle trzymamy w łazienkowych albo kuchennych szafkach. Przy dzieciach warto ustawiać potencjalnie niebezpieczne preparaty jak płyn do WC albo kapsułki do prania wysoko np. na szczycie szafki czy w zamykanej na klucz szufladzie.
Pojemniki do przechowywania środków chemicznych
Przy organizacji chemii gospodarczej przydadzą się ponadto różnego rodzaju pojemniki. Upewnij się wcześniej, w jakim pudełku może być przetrzymywany konkretny środek – w szklanym czy plastikowym pojemniku.
Każdy pojemnik warto podpisać dla łatwego odnajdywania środków czystości w trakcie porządków, grupując butelki np. pomieszczeniami albo przeznaczeniem (środki do prania, wybielacze, płyny do sprzątania łazienki). Pojemniki powinny być szczelne i pojemne. Cennym udogodnieniem jest specjalne zamknięcie, które uniemożliwi dzieciom czy zwierzętom, dostanie się do chemicznych środków.
Kontroluj termin ważności
Termin ważności dotyczy nie tylko produktów spożywczych. Środki czystości po terminie mogą być nieskuteczne, a, co gorsza, zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu rodziny. Jeśli chemia gospodarcza się przeterminuje, pod żadnym pozorem nie wylewaj jej do kanalizacji. Dowiedz się o bezpiecznym sposobie utylizacji, czytając etykiety albo kontaktując się z wydziałem sanitarnym. A jeśli termin ważności dopiero się zbliża, wykorzystaj takie preparaty w pierwszej kolejności.
Postaw na ekologiczne zamienniki
Wiele problemów rozwiąże zastąpienie niebezpiecznych dla zdrowia środków chemicznych preparatami do sprzątania o naturalnym składzie. Dzięki nim stworzysz ekologiczne gospodarstwo domowe, zapewnisz sobie spokój, a dzieciom i zwierzętom bezpieczeństwo.
Wiele ekologicznych środków wiążę się też z mniejszymi wydatkami. Soda oczyszczona udrożni rury, a w połączeniu z sokiem z cytryny usunie zabrudzenia i rozjaśni białą armaturę w łazience. Domowym sposobem na porządki jest też ocet. Tego typu środki nie niszczą środowiska, są skuteczne, tanie i bezpieczne. Nie wymagają ponadto specjalnego przechowywania – możesz trzymać je na jednej półce z produktami spożywczymi.
Szukasz promocji na akcesoria AGD? Sprawdź kody rabatowe MEDIA MARKT oraz przeceny w innych sklepach online:
