Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygrać na rozmowie kwalifikacynej?

(d-ka)
Rozmowa kwalifikacyjna to walka już od momentu powiedzenia "dzień dobry”. Należy zachowywać się naturalnie. Ubranie powinno  być czyste i schludne. Garnitur lub kostium nie są absolutnie konieczne, choć na ogół w nich kandydat na pracownika lub pracowniczkę prezentuje się najlepiej.
Rozmowa kwalifikacyjna to walka już od momentu powiedzenia "dzień dobry”. Należy zachowywać się naturalnie. Ubranie powinno być czyste i schludne. Garnitur lub kostium nie są absolutnie konieczne, choć na ogół w nich kandydat na pracownika lub pracowniczkę prezentuje się najlepiej. Fot. sxc
Pierwsze wrażenie jakie wywrzesz na przyszłym pracodawcy jest bardzo ważne. Jak zabłysnąć?

Jeśli twoje CV i list motywacyjny pokażą, że spełniasz wymagania związane z pracą na stanowisku o które ubiegasz się, firma skontaktuje się z tobą telefonicznie. Zostaniesz zaproszony na spotkanie: w konkretnym miejscu i terminie.

Jak się ubrać, jak się zachować?

Zwykle przed rozmową rekrutacyjną odczuwamy stres. Dobrym sposobem na jego rozładowanie jest przygotowanie się do spotkania. Dlatego warto kilka dni wcześniej poświęć trochę czasu na zaplanowanie wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania, które mogą paść. Im lepiej wiadomo, czego można oczekiwać, tym większe poczucie pewności. Uwaga! Należy unikać środków pobudzających lub uspokajających, które często powodują niespodziewane efekty uboczne.

Strój powinien odpowiadać okolicznościom. Garnitur lub kostium nie są absolutnie konieczne, choć na ogół w nich kandydat na pracownika lub pracowniczkę prezentuje się najlepiej. Na pewno ubranie powinno być czyste i schludne.

Dokumenty: warto zabrać ze sobą kopie CV, listu motywacyjnego, referencji oraz innych dokumentów, które mogą pomóc zrobić lepsze wrażenie.

Punktualność: rozmowa rekrutacyjna to być może jedyna szansa, żeby przedstawić się i pokazać z jak najlepszej strony. Jeżeli z przyczyn losowych nie uda się zdążyć na spotkanie, lepiej nie czekać do ostatniej chwili. Trzeba zadzwonić do firmy i poinformować o takiej sytuacji.

Zachowanie: najlepsze naturalne, podczas rozmowy rekrutacyjnej firma stara się ustalić, czy jesteś odpowiednim kandydatem, Ty zaś - czy chciałbyś tutaj pracować.

Jeżeli zostaniesz zatrudniony, będziesz spędzał w tym miejscu sporo czasu, więc lepiej żebyś nie udawał kogoś, kim nie jesteś. Pewność siebie robi bardzo dobre wrażenie, jeżeli nie przechodzi w zarozumiałość.

Wiedza na temat firmy i stanowiska: w czasie rozmowy może paść pytanie, co wiesz o firmie, w której chcesz pracować i jak wyobrażasz sobie pracę na stanowisku, o które się ubiegasz.

Wiesz czego chcesz

Jeśli potrafisz coś na ten temat powiedzieć - punkt dla ciebie. Bogatym źródłem informacji jest firmowa strona internetowa. W czasie rozmowy rekrutacyjnej również kandydat może się dużo dowiedzieć: o charakterze firmy, wymaganiach związanych ze stanowiskiem, przyszłych obowiązkach.

Przygotuj się do tego, układając przed spotkaniem wszystkie pytania, na które odpowiedzi chciałbyś uzyskać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska