Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zabezpieczyć dom przed nawałnicą?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W gospodarstwie na wsi przydatny więc będzie przenośny agregat. W dużym mieście, w bloku mieszkalnym, przydadzą się latarka, zapałki (zapalniczka), zapas bateryjek do radia (warto słuchać komunikatów!)
W gospodarstwie na wsi przydatny więc będzie przenośny agregat. W dużym mieście, w bloku mieszkalnym, przydadzą się latarka, zapałki (zapalniczka), zapas bateryjek do radia (warto słuchać komunikatów!) Karolina Misztal
Być może najgorsze już za nami, ale tego lata nad region na pewno nadciągną kolejne burze. Warto się do nich solidnie przygotować.

- Nikt nie spodziewał się takiej siły żywiołu. Dlatego nie mogę też jednoznacznie stwierdzić, że mieszkańcy naszego regionu mogą już czuć się bezpieczni - mówi toruński synoptyk Rafał Maszewski. - Z najświeższych prognoz wynika jednak, że w najbliższych dniach burze będą sporadyczne i raczej słabe.

Przez Kujawy i Pomorze przeszedł wczoraj po południu i wieczorem kolejny deszczowy front atmosferyczny, wypychając bardzo ciepłe masy powietrza napływającego z południa Europy.

Dziś temperatura będzie niższa - od 24 do 25 stopni. W piątek powietrze ogrzeje się do 28 - 29 i znów wieczorem lub z piątku na sobotę należy spodziewać się burz i opadów. Jednak wiatr ma być umiarkowany.

Wideo: W czwartek zagrzmi na południu i wschodzie. W pozostałej części kraju słonecznie

źródło: TVN Meteo/x-news

Przejście frontu burzowego spowoduje w weekend ochłodzenie do 20-21 stopni. W niedzielę trochę popada. Do środy nie przewiduje się ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Sztaby kryzysowe pracują od soboty non sto. Trwa szacowanie szkód. Mieszkańcy na dużym obszarze powiatu tucholskiego nie mają prądu.  Wiele domów jest bez dachów, a drogi są tak uszkodzone, że wstrzymano ruch. Mieszkańcy mogą się zgłaszać do GOPS-ów. >> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl

Straszne widoki po wichurze w powiecie tucholskim [zdjęcia]

Zagrożenie rośnie
Globalny klimat robi się coraz bardziej ekstremalny - przestrzega jednak w ostatnim raporcie amerykańska Narodowa Agencja Badania Oceanu i Atmosfery. Miniony rok był pod tym względem rekordowy, zwłaszcza jeśli chodzi o temperaturę. Ta okazała się najwyższa od chwili rozpoczęcia systematycznych pomiarów - od roku 1880. W roku 2016 było cieplej niż w rekordowym roku 2015.

Więcej o tym, jak przygotować się na nadejście nawałnicy oraz jak zabezpieczyć dom, czytaj na następnej stronie >>>
Przygotuj się
Musimy więc przygotować się na poważne, a nawet coraz poważniejsze problemy. Pierwszym co powinniśmy zrobić powinno być zabezpieczenie własnego domu.

- Po przejściu ostatniej nawałnicy nadal nie mamy prądu, nie działają lodówki, żywność się psuje. Ludzie pożyczają sobie agregaty prądotwórcze - mówi Iwona Kobus, sołtys Raciąża położonego na skraju Borów Tucholskich.

W gospodarstwie na wsi przydatny więc będzie przenośny agregat. W dużym mieście, w bloku mieszkalnym, przydadzą się latarka, zapałki (zapalniczka), zapas bateryjek do radia (warto słuchać komunikatów!). Na pierwsze godziny po awarii zasilania pomocna może być lodówka turystyczna (rodzaj termosu) oraz turystyczny palnik gazowy, na którzym przygotujemy ciepły posiłek. Może być też problem z dostawą wody. Tę zapewne będzie można kupić w sklepie, ale władze samorządowe powinny też zapewnić jej darmowy dowóz dla mieszkańców autocysternami. Nie można też zapomnieć o przygotowaniu domowej apteczki, zaś osoby chore - o zabezpieczeniu odpowiednich leków.

Zabezpiecz dom
To wszystko przyda się po przejściu nawałnicy. Przed jej nadejściem należy zabezpieczyć domostwo.

Podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy radzi usunąć z balkonów i tarasów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie. Zabezpieczmy okna i drzwi by nie otworzyły się pod naporem wiatru. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien. Rozsądny domownik wyłączy też urządzenia elektryczne i gazowe, a także telefon komórkowy.

Nawałnica na Pomorzu spowodowała ogromne straty

Pomoc po nawałnicy na Pomorzu. Gdańsk da milion, pomoc rzecz...

W czasie burzy nie warto wychodzić z domu. W domu jednorodzinnym trzeba zastanowić się nad ewentualnością ewakuacji po zerwaniu dachu. Nawałnicę można przeczekać w piwnicy, siadając pod ścianą nośną, z daleka od drzwi i okien.

Na otwartej przestrzeni trzeba poszukać schronienia. Najlepsze zapewnia uziemiony budynek. Jeśli go w pobliżu nie ma, schrońmy się po mostem, przepustem lub inną solidną konstrukcją. Jeżeli nie mamy i takiej możliwości, ukryjmy się w zagłębieniu terenu - w rowie, dole itp. Podczas burzy nie chrońmy się pod drzewami ani metalowymi konstrukcjami.

Na wodzie zagrożeniem są pieruny i fale. Wodniacy powinni jak najszybciej schronić się na brzegu, kierując się przedstawionymi wyżej uwagami.

Info z Polski - 10 sierpnia 2017 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska