Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zachęcić do posiadania dzieci? W Wąbrzeźnie inwestują w edukację rodziców i zdrowie niemowlaków

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Warsztaty promujące "Kurs na dziecko" w Wąbrzeźnie
Warsztaty promujące "Kurs na dziecko" w Wąbrzeźnie Nadesłane/ UM Wąbrzeźno
"Kurs na Dziecko" - to projekt, którego realizację rozpoczęto w Wąbrzeźnie. Młodym rodzicom i parom spodziewającym się dziecka samorząd zapewni dostęp do bezpłatnych profesjonalnych warsztatów i konsultacji dotyczących opieki nad pociechami i ich zdrowia.

W Wąbrzeźnie właśnie odbyły się pierwsze warsztaty opieki nad dzieckiem, były to zajęcia prezentujące program "Kurs na Dziecko". W pokazowym spotkaniu udział wzięli młodzi rodzice wraz ze swoimi maluchami.

Warsztaty poprowadziła fizjoterapeutka Rita Calderaro-Poczmańska . Mówiła i pokazywała jak poprawnie opiekować się małym dzieckiem, m.in. o pielęgnacji, żywieniu, prawidłowym rozwoju pociechy.

Wąbrzeźno obiera "Kurs na dziecko"

Wąbrzeźno, podobnie jak miasta zbliżonej wielkości boryka się z problemem malejącej liczby mieszkańców. Rocznie meldowanych jest tutaj około 100 nowonarodzonych dzieci.

Zameldowania nowo narodzonych dzieci w Wąbrzeźnie w ostatnich latach:

  • 2019 - 105 noworodków
  • 2020 - 111 noworodków
  • 2021 - 83 noworodków
  • 2022 - 98 noworodków

Władze Wąbrzeźna szukają sposobu, aby tę niepokojącą sytuację zmienić.

- Jako samorząd mamy bardzo ograniczone możliwości wpływu na narzędzia bezpośrednio polepszające poczucie bezpieczeństwa młodych rodziców - mówi Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna.

Jak argumentuje Zygnarowski, Wąbrzeźno jest zbyt małym miastem, aby finansować in vitro, nie ma wpływu na poziom opieki medycznej, politykę prorodzinną.

- Ale szukamy dostępnych dla nas rozwiązań i jednym z nich jest innowacyjny w skali kraju projekt sfinansowania młodym rodzicom i osobom spodziewającym się dziecka dostępu do "Kursu na Dziecko", czyli kursu, który ma na celu poprawę jakości życia i poczucia bezpieczeństwa młodych rodzin w Wąbrzeźnie - mówi burmistrz Zygnarowski.

Konferencja prasowa promująca program "Kurs na dziecko" w Wąbrzeźnie. Na zdjęciu od prawej: Marta Kozłowska - położna, Joanna Śliwińska
Konferencja prasowa promująca program "Kurs na dziecko" w Wąbrzeźnie. Na zdjęciu od prawej: Marta Kozłowska - położna, Joanna Śliwińska - wąbrzeźnianka i mama dwójki dzieci,
Rita Calderaro-Poczmańska - fizjoterapeutka i autorka projektu, Tomasz Zygnarowski - burmistrz Wąbrzeźna, a na ekranie obecny online Michał Kot - dyrektor Instytutu Pokolenia, który prowadzi badania na temat demografii rodzinyNadesłane/ UM Wąbrzeźno

"Kurs na Dziecko" to projekt, którego główną częścią jest platforma internetowa...

... z fachowymi poradami dla osób spodziewających się dziecka oraz młodych rodziców. Portal zawiera informacje i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie w opiece nad niemowlęciem, jak zapobiegać wadom postawy, jak zadbać o profilaktykę zdrowotną maluchów.

- W dzisiejszym świecie, dzięki nowoczesnym technologiom, możemy nawet w małych miasteczkach, takich jak Wąbrzeźno, mieć kontakt z najlepszymi ekspertami medycznymi jeszcze w czasie ciąży, bez potrzeby wychodzenia z domu - mówi Rita Calderaro-Poczmańska, twórczyni platformy Kursnadziecko.pl.

Korzystanie z tel platformy internetowej jest płatne. A miasto Wąbrzeźno postanowiło swoim mieszkańcom spodziewającym się potomstwa i wychowującym małe dzieci, fundować dostęp do tej wiedzy.

- Jestem przekonana, że bezpłatny dostęp dla młodych wąbrzeźnian do tak cennych, eksperckich porad nie tylko lepiej przygotuje ich do wejścia w nową życiową rolę i obniży stres z tym związany, ale przede wszystkim będzie miało silne działanie profilaktyczne, które wyeliminuje ich dalekie wyjazdy do specjalistów dziecięcych, jak również zmniejszy ryzyko wad postawy i innych dysfunkcji u ich dzieci - mówi Rita Calderaro-Poczmańska.

Jakie koszty z tytułu wejścia w ten program będzie ponosiło miasto, jeszcze nie wiadomo. Niebawem urząd ogłosi zapisy chętnych do udziału w tym kursie, a wydatki zostaną zapisane w projekcie budżetu na 2024 rok.

W Wąbrzeźnie powstanie samorządowy żłobek

Aby ułatwić mieszkańcom Wąbrzeźna, podjęcie decyzji o posiadaniu potomstwa, w mieście powstanie pierwszy samorządowy żłobek. Ma on powstać w bloku SIM Nowy Dom, który będzie budowany na ul. ks. gen. W. Kiedrowskiego. W tej chwili trwa przetarg, w którym wyłoniona zostanie wykonawca tej inwestycji.

Żłobek będzie nosił nazwę „Becikowo”, a opiekę w nim znajdzie 48 dzieci. Na utworzenie tej placówki miasto pozyskało 1,95 mln zł dotacji z programu "Maluch plus", który jest finansowany w części z budżetu państwa, a w części z pieniędzy, pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska