W Wąbrzeźnie właśnie odbyły się pierwsze warsztaty opieki nad dzieckiem, były to zajęcia prezentujące program "Kurs na Dziecko". W pokazowym spotkaniu udział wzięli młodzi rodzice wraz ze swoimi maluchami.
Warsztaty poprowadziła fizjoterapeutka Rita Calderaro-Poczmańska . Mówiła i pokazywała jak poprawnie opiekować się małym dzieckiem, m.in. o pielęgnacji, żywieniu, prawidłowym rozwoju pociechy.
Wąbrzeźno obiera "Kurs na dziecko"
Wąbrzeźno, podobnie jak miasta zbliżonej wielkości boryka się z problemem malejącej liczby mieszkańców. Rocznie meldowanych jest tutaj około 100 nowonarodzonych dzieci.
Zameldowania nowo narodzonych dzieci w Wąbrzeźnie w ostatnich latach:
- 2019 - 105 noworodków
- 2020 - 111 noworodków
- 2021 - 83 noworodków
- 2022 - 98 noworodków
Władze Wąbrzeźna szukają sposobu, aby tę niepokojącą sytuację zmienić.
- Jako samorząd mamy bardzo ograniczone możliwości wpływu na narzędzia bezpośrednio polepszające poczucie bezpieczeństwa młodych rodziców - mówi Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna.
Jak argumentuje Zygnarowski, Wąbrzeźno jest zbyt małym miastem, aby finansować in vitro, nie ma wpływu na poziom opieki medycznej, politykę prorodzinną.
- Ale szukamy dostępnych dla nas rozwiązań i jednym z nich jest innowacyjny w skali kraju projekt sfinansowania młodym rodzicom i osobom spodziewającym się dziecka dostępu do "Kursu na Dziecko", czyli kursu, który ma na celu poprawę jakości życia i poczucia bezpieczeństwa młodych rodzin w Wąbrzeźnie - mówi burmistrz Zygnarowski.

Rita Calderaro-Poczmańska - fizjoterapeutka i autorka projektu, Tomasz Zygnarowski - burmistrz Wąbrzeźna, a na ekranie obecny online Michał Kot - dyrektor Instytutu Pokolenia, który prowadzi badania na temat demografii rodziny
Nadesłane/ UM Wąbrzeźno
"Kurs na Dziecko" to projekt, którego główną częścią jest platforma internetowa...
... z fachowymi poradami dla osób spodziewających się dziecka oraz młodych rodziców. Portal zawiera informacje i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie w opiece nad niemowlęciem, jak zapobiegać wadom postawy, jak zadbać o profilaktykę zdrowotną maluchów.
- W dzisiejszym świecie, dzięki nowoczesnym technologiom, możemy nawet w małych miasteczkach, takich jak Wąbrzeźno, mieć kontakt z najlepszymi ekspertami medycznymi jeszcze w czasie ciąży, bez potrzeby wychodzenia z domu - mówi Rita Calderaro-Poczmańska, twórczyni platformy Kursnadziecko.pl.
Korzystanie z tel platformy internetowej jest płatne. A miasto Wąbrzeźno postanowiło swoim mieszkańcom spodziewającym się potomstwa i wychowującym małe dzieci, fundować dostęp do tej wiedzy.
- Jestem przekonana, że bezpłatny dostęp dla młodych wąbrzeźnian do tak cennych, eksperckich porad nie tylko lepiej przygotuje ich do wejścia w nową życiową rolę i obniży stres z tym związany, ale przede wszystkim będzie miało silne działanie profilaktyczne, które wyeliminuje ich dalekie wyjazdy do specjalistów dziecięcych, jak również zmniejszy ryzyko wad postawy i innych dysfunkcji u ich dzieci - mówi Rita Calderaro-Poczmańska.
Jakie koszty z tytułu wejścia w ten program będzie ponosiło miasto, jeszcze nie wiadomo. Niebawem urząd ogłosi zapisy chętnych do udziału w tym kursie, a wydatki zostaną zapisane w projekcie budżetu na 2024 rok.
W Wąbrzeźnie powstanie samorządowy żłobek
Aby ułatwić mieszkańcom Wąbrzeźna, podjęcie decyzji o posiadaniu potomstwa, w mieście powstanie pierwszy samorządowy żłobek. Ma on powstać w bloku SIM Nowy Dom, który będzie budowany na ul. ks. gen. W. Kiedrowskiego. W tej chwili trwa przetarg, w którym wyłoniona zostanie wykonawca tej inwestycji.
Żłobek będzie nosił nazwę „Becikowo”, a opiekę w nim znajdzie 48 dzieci. Na utworzenie tej placówki miasto pozyskało 1,95 mln zł dotacji z programu "Maluch plus", który jest finansowany w części z budżetu państwa, a w części z pieniędzy, pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy.
