Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zachować się w czasie kontroli urzędu skarbowego? Czyli odpowiadać na pytania, jak podczas egzaminu!

Ewa Brzozowska-Kowalka, Fot. Digitouch [email protected] 052 32 63 161
Opanuj się! Podczas wizyty w urzędzie skarbowym
Opanuj się! Podczas wizyty w urzędzie skarbowym
Przede wszystkim opanowanie to cecha pożądana u kogoś, kto został wezwany do osobistego stawiennictwa w urzędzie skarbowym.

Warto wówczas najpierw pomyśleć, zanim coś powiemy, tym bardziej że nie musimy na pytania urzędników odpowiadać bez zastanowienia jak na egzaminie. Możemy powiedzieć, że oświadczenia udzielimy później na piśmie. Urzędnik nie może nam tego zabronić. Mogą nam jednak wyznaczyć termin, w którym powinniśmy najpóźniej takie wyjaśnienia złożyć.

Najpierw sprawdzają

Pierwszy kontakt z urzędnikami skarbowymi odbywa się w ramach tzw. czynności sprawdzających. Zazwyczaj kończą się one dla nas koniecznością odwiedzenia urzędu po to, by uzupełnić brakujący podpis czy też poprawić oczywisty błąd rachunkowy w deklaracji, czy zeznaniu. Urzędnicy nie mogą takich poprawek dokonać za nas.

Jeżeli w toku czynności sprawdzających ustalono, że deklaracja (zeznanie) zawiera błędy, wówczas fiskus zwróci się do nas o złożenie wyjaśnień oraz skorygowanie deklaracji.

Czynności sprawdzające mogą także dotyczyć kontroli prawidłowości korzystania z przysługujących nam ulg podakowych. W tym przypadku kontrola dokonywana w ramach czynności sprawdzających polega na sprawdzaniu dokumentów potwierdzających prawo do tej ulgi.

Nasze prawa

Ordynacja podatkowa zapewnia nam prawo do czynnego uczestniczenia w każdym stadium postępowania podatkowego. Mamy prawo do:

-przeglądania akt sprawy w urzędzie skarbowym, w obecności pracownika urzędu, oraz do sporządzania z nich notatek,

- żądania uwierzytelnionych odpisów,

- na każdym etapie postępowania możemy zgłaszać własne wnioski dowodowe,

- przedstawiać dokumenty,

- wnosić o powołanie świadków i biegłych,

- przed wydaniem decyzji mamy prawo wypowiedzenia się co do zebranego w sprawie materiału dowodowego (w ciągu 7 dni od doręczenia zawiadomienia),

- w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując równocześnie wnioski dowodowe.


Także obowiązki

Obok praw mamy także obowiązki. Po pierwsze trzeba stawić się na wezwanie urzędu. Jeśli organ podatkowy wezwie nas do złożenia wyjaśnień, to musimy złożyć je osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie. Jeśli nie możemy stawić się w urzędzie z powodu choroby, kalectwa lub innej ważnej przyczyny, wówczas fiskus może przyjąć wyjaśnienia lub zeznania w miejscu naszego zamieszkania.

W trakcie kontroli musimy:

- w wyznaczonym terminie udzielić wszelkich wyjaśnień dotyczących przedmiotu kontroli, - dostarczyć fiskusowi żądane dokumenty,

- zapewnić kontrolującemu warunki do pracy, a w miarę możliwości zapewnić samodzielne pomieszczenie i miejsce do przechowywania dokumentów.

Warto wiedzieć, że dane zawarte w deklaracjach podatkowych oraz we wszelkich innych dokumentach do urzędu skarbowego objęte są tajemnicą skarbową. Bezprawne ujawnianie informacji przez pracowników skarbówki podlega odpowiedzialności karnej.

Zaskarż urząd, gdy się myli

Gdy wszczęto przeciwko nam postępowanie podatkowe, powinniśmy wiedzieć, że zakończy się ono wydaniem decyzji. Jeśli decyzja będzie dla nas niekorzystna, wówczas możemy wnieść odwołanie do izby skarbowej. Musimy to zrobić w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie wnosimy do właściwej izby skarbowej za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał decyzję.

Gdy zdarzy się tak, że izba skarbowa odrzuci nasze argumenty, a my nadal jesteśmy przekonani o swoich racjach, możemy walczyć o swoje prawa.

Gdy nie zgadzamy się z decyzją izby skarbowej, możemy wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Na wniesienie skargi mamy 30 dni.

Jak napisać odwołanie?

Napisanie odwołania od decyzji naczelnika urzędu skarbowego wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

W pierwszej kolejności powinniśmy umieścić po prawej stronie pisma datę sporządzenia odwołania oraz miejscowość. Z kolei po lewej stronie pisma umieszczamy oznaczenie osoby wnoszącej odwołanie, czyli nasze dane. Są to:

- imię i nazwisko,

- adres służący do korespondencji z organem podatkowym (adres do doręczeń),

- numer identyfikacji podatkowej (NIP).

Po prawej stronie umieszczamy dane adresata odwołania, tj. właściwego organu podatkowego. W tej części należy także napisać, za pośrednictwem jakiego organu pierwszej instancji odwołanie jest wnoszone. Odwołanie od decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego wnoszone jest do dyrektora izby skarbowej za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego.

Następnie powinniśmy wpisać słowo „odwołanie”. W dalszej kolejności trzeba podać podstawę prawną do wniesienia odwołania, tj. „Na podstawie art. 220 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa wnoszę o...”. Później należy dokładnie określić nasze żądania. Wobec tego powinniśmy wskazać, czy żądamy uchylenia decyzji czy też jej zmiany.

Żądanie takie powinno wskazywać, jakiej decyzji dotyczy, a więc określać datę wydania oraz numer zaskarżonej decyzji.

Następnie musimy sformułować zarzuty, jakie stawiamy zaskarżonej decyzji oraz powinniśmy wskazać dowody, na których zarzuty te są oparte.

Na zakończenie, tak jak w każdym innym piśmie procesowym, trzeba złożyć podpis. Podpis musi być własnoręczny.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska