Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zaoszczędzić energię w firmie i domu? Pomoże inteligentna automatyka

Oprac. (d-ka)
Domy pasywne, czyli budynki z "podwyższonym IQ", stają się coraz popularniejsze
Domy pasywne, czyli budynki z "podwyższonym IQ", stają się coraz popularniejsze Fibaro
Dzięki niej uda się zaoszczędzić nawet 20-30 proc. energii!

Inteligentna automatyka budynkowa to również wygodne rozwiązanie. Zapewnia sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, roletami czy bramą garażową.

Oszczędność energii dzięki budynkowi z  "podwyższonym IQ"

Domy pasywne, czyli budynki z "podwyższonym IQ", stają się coraz popularniejsze. Powalają bowiem na spore oszczędności energii. Inteligentny system reaguje na warunki zewnętrzne i w ten sposób zmniejsza zużycie prądu i koszty eksploatacji. Reaguje także na niebezpieczeństwa, nad którymi ludzie podczas nieobecności nie mogą zapanować. sygnalizuje bowiem sytuacje, które narażają na nieuzasadnioną stratę energii np. gdy kaloryfery niepotrzebnie grzeją przy otwartym oknie. System wyczuje również zagrożenia powodujące pożar.

Jednym z największych atutów inteligentnej automatyki budynkowej jest jej bezprzewodowa konstrukcja. Nie trzeba rozkuwać ścian i ponosić dodatkowych kosztów remontu, ani tracić na to czasu.

Tego rodzaju rozwiązania są przyszłościowe, bowiem według dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, już od 2021 roku, na terenie Unii mają być wznoszone wyłącznie budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, zasilane choćby częściowo z odnawialnych jej źródeł. Ponieważ, przeciętny polski dom jednorodzinny zużywa niemal dwukrotnie więcej energii niż porównywalny w krajach Europy Zachodniej, jest wiele do nadrobienia w tej dziedzinie.

Są na rynku urządzenia bezprzewodowe, które montuje się w firmie i domu. Właściciel może nimi zarządzać przez internet lub telefon komórkowy.  - Nasz system jest polskim produktem, łatwym w obsłudze, bezpiecznym, prostym do zainstalowania, a przede wszystkim praktycznym - mówi Sławomir Gawrych, prezes bydgoskiego oddziału poznańskiej firmy Fibaro, która oferuje inteligentne rozwiązania dla domów i firm.  - To prawda, że elektroniczne gadżety zasypują nasz rynek z każdej strony.  Warto jednak połączyć to z codziennym wykorzystaniem i czerpaniem wymiernych korzyści, jak zabezpieczenie domu i firmy przez monitoring lub zaoszczędzenie energii oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji. Nasz system to bezinwazyjna instalacja takich urządzeń. Nie trzeba kłaść kabli, moduły instaluje się w dowolnej puszce, za włącznikiem światła. Nie musimy też rozkuwać ścian, by położyć przewody.

Inteligentne rozwiązania można zastosować w dopiero budowanym domu, jak i tym, w którym już mieszkamy. Nie trzeba od razu montować wszystkich elementów, można to robić sukcesywnie w etapowych odstępach czasu. Najważniejsza jest Centralka Home Center (HC2), która łączy aż 500 elementów, np. do zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem, bramą garażową, klimatyzacja czy wentylacją. Centralka to jednorazowy wydatek. Nie trzeba więc płacić abonamentu. 

Dom w telefonie komórkowym 

Producenci systemów inteligentnych domów kładą nacisk na to, by można było nimi sterować nie tylko za pomocą komputera, ale także by były one w jak najwyższym stopniu kompatybilne z telefonami komórkowymi. System funkcjonuje za pomocą aplikacji, która jest dostępna dla większości telefonów i smartfonów. Dzięki temu, że mamy przy sobie komórkę, możemy mieć pod kontrolą cały dom lub firmę.

Dodajmy, że Centralka HC2 systemu Fibaro służąca do zarządzania inteligentnym domem zwyciężyła w organizowanym przez TVN i TVN Turbo konkursie Męska Rzecz 2012. Została uznana za najbardziej męski produkt roku w kategorii Gadżet i Elektronika.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska