Czternasta emerytura 2021 - zasady
Według informacji rządu, czternasta emerytura w 2021 roku trafi do 9,1 miliona osób. Okazuje się jednak, że nadal do końca nie wiadomo, ile osób otrzyma pełne świadczenie.
14. emerytura w 2021 ma wynieść tyle samo, co emerytura minimalna i 13. emerytura, a więc 1250,88 złotych brutto.
Do kogo trafią pieniądze? W ostatnim czasie głośno było o propozycji Senatu. Izba wyższa zaproponowała, aby czternasta emerytura trafiła do wszystkich, bez progu dochodowego. Ostatecznie ta propozycja przepadła, bo poprawkę do ustawy odrzuciła większość sejmowa.
Czternasta emerytura 2021 - dla kogo?
Jak zatem będą wyglądały zasady przyznawanie czternastej emerytury?
Pełną czternastą emeryturę dostaną ci, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2900 złotych brutto. Przy wypłacie czternastej emerytury dla osób z emeryturą powyżej 2900 zł brutto zastosowana zostanie zasada "złotówka za złotówkę". 14. emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia 2900 zł.
Oznacza to, że jeśli ktoś pobiera 3000 złotych brutto emerytury, to jego "czternastka" będzie o 100 złotych mniejsza.
Teraz ustawa o czternastych emeryturach trafi do Pałacu Prezydenckiego. Andrzej Duda ma 21 dni na podjęcie decyzji o jej podpisaniu lub odrzuceniu.
Czternasta emerytura 2021 - kiedy wypłata?
Według zapowiedzi rządu, czternasta emerytura ma zostać wypłacona raz, w 2021 roku. Nie wyklucza się jednak wypłat w kolejnych latach, jeśli pozwolą na to finanse.
Czternasta emerytura ma trafić na konta seniorów pod koniec tego roku. Wypłaty zaplanowano na listopad-grudzień.
