Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej koncesja jest wydawana przez organ koncesyjny i upoważnia przedsiębiorcę do prowadzenia ściśle określonej działalności gospodarczej.
Koncesjonowanie wprowadza się w przypadku działalności, które mają szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa albo inny ważny interes publiczny.
Oto działalności, które wymagają koncesji:
Do takich działalności należą przede wszystkim: poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin, wydobywanie kopalin ze złóż, bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz składowanie odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych, wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym, wytwarzanie, przetwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucja i obrót paliwami i energią, ochrona osób i mienia, rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych, przewozy lotnicze.
Czytaj też i zobacz: Oto, co musi przeżyć kandydat na przedsiębiorcę - obejrzyj nasz film!
Wymienione działalności dotyczą głównie dużych przedsiębiorstw. Choć ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie zabrania wprost prowadzenia niektórych działalności, odwołuje się do odrębnych przepisów, które mogą je ograniczać. Zezwolenia wydawane są głównie przez lokalne organy władzy administracyjnej. Do najbardziej powszechnych działań wymagających uzyskania zezwolenia należą sprzedaż alkoholu oraz prowadzenie hurtowni farmaceutycznej.
A tutaj trzeba posiadać imienne licencje
Są również zawody, których samodzielne wykonywanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wymaga posiadania imiennej licencji. Do takich zawodów należą między innymi księgowi, prawnicy i lekarze. W związku z tym przed rozpoczęciem wykonywania działalności należy sprawdzić, czy nasza działalność będzie wymagać uzyskania zezwolenia lub koncesji na jej prowadzenie.
Czytaj też: Zakaz palenia. Przedsiębiorcy próbują go obejść. Mogą stracić koncesję