https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaki kierunek dla powiatu wąbrzeskiego? Każdy może go wskazać

(dx)
Inwestycje w infrastrukturę, także drogową, są w powiecie bardzo potrzebne
Inwestycje w infrastrukturę, także drogową, są w powiecie bardzo potrzebne Piotr Bilski
Projekt strategii na lata 2013-2020 jest gotowy. Teraz podlega konsultacjom społecznym.

To oznacza, że do dokumentu - który stanie się podstawą pracy lokalnych władz na nadchodzące lata - można jeszcze wprowadzić poprawki zaproponowane przez każdego mieszkańca powiatu.

"Strategia rozwoju powiatu wąbrzeskiego na lata 2013-2020" powstała podczas warsztatów, które odbywały się od marca do października. Uczestniczyli w nich nie tylko samorządowcy i urzędnicy z wszystkich gmin, ale także przedsiębiorcy, rolnicy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Co przygotowali? Obszerny - liczący ponad 50 stron - dokument, w którym opisano główne problemy powiatu i ogólne pomysły na ich rozwiązanie.

Przeczytaj także: W Wąbrzeźnie telewizja analogowa nie zniknie z kabla

Nikt nie ma wątpliwości, że największym problemem powiatu jest brak pracy. Jak mu przeciwdziałać? Pomysł brzmi: tworząc przyjazne inwestorom specjalne strefy ekonomiczne w Wałyczu (do końca 2013 roku) oraz Płużnickiego Parku Przemysłowego (do końca 2017 roku). Same tereny inwestycyjne pracy nie dadzą, więc potrzebna jest także dobra ich promocja wśród potencjalnych inwestorów.

Problemem jest stan dróg powiatowych. Do końca 2014 roku ma on zostać w pełni zinwentaryzowany. Powstać ma także plan ich remontów oraz przebudowy. I to nie tylko samych jezdni, ale także chodników.

Infrastruktura to nie tylko drogi

Planowane są także inne działania.

Do końca 2014 roku rozbudowane i docieplone mają zostać budynki wąbrzeskiej policji. To powinno zmniejszyć koszty ich utrzymania, poprawić warunki pracy policjantów oraz obsługi petentów. Wcześniej, bo do końca nadchodzącego roku zakończona ma być przeciągająca się budowa strażnicy straży pożarnej w Wąbrzeźnie. To ma skutkować skróceniem czasu reagowania na wezwania o pomoc.

Autorzy strategii podkreślają, że dla rozwoju powiatu ważna jest integracja mieszkańców, wzmocnienie i tworzenie tożsamości lokalnej. To można osiągnąć m.in. przez wykorzystanie potencjału lokalnych twórców. Do rangi ważnego celu urasta rozwój kulturalnej i rekreacyjnej oferty dla seniorów. Zachęcanie ich do angażowania się w różne akcje w charakterze wolontariuszy. Takie zadania realizować ma przede wszystkim biblioteka, która ma wydawać publikacje, zwiększać zbiory materiałów historycznych.

To tylko niektóre z zagadnień, znajdujących się w projekcie strategii. O wszystkich posłuchać będzie można podczas spotkania konsultacyjnego które 27 listopada, o godz. 13 rozpocznie się w nowej świetlicy wiejskiej w Lipnicy (gm. Dębowa Łąka). W jego trakcie każdy będzie mógł zgłosić swoje uwagi do projektu strategii.

- Myślę, że większość osób, które przyjdą, będzie chciała tylko posłuchać. Ale wśród mieszkańców są też liderzy, którzy mają ciekawe pomysły. Na ich przybycie i opinie liczymy najbardziej - mówi Stanisław Szarowski, wójt Dębowej Łąki.

Mieszkańcy powiatu, którzy do Lipnicy się nie wybiorą, z projektem strategii zapoznać się mogą na stronie internetowej www.wabrzezno.pl Tam też dostępny jest formularz, za którego pomocą można zgłaszać swoje uwagi do projektu. Termin: 30 listopada.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Romuś
Przyszłość powiatu wąbrzeskiego to wielka niewiadoma.
G
Gość
Może wzorem reorganizacji sądownictwa należałoby zreformować podział terytorialny i zlikwidować rachityczne powiaty?
G
Gościu
Każdy może wskazać kierunek rozwoju w Lipnicy. Jedynie wójt Dębowej Łąki nagłośnił tak ważne, kierunkowe prace pozostali samorządowcy pichcą pomysły w zaciszu gabinetów.
To co było podstawą do dyskusji niewiele wnosi do sprawy , bo w zasadzie to nie ma jednoski wiodącej w promowaniu powiatu i dbaniu o rozwój. Projekty i zadania bez większej wartości , raczej pobożne życzenia niż progam do realizacji. Trzeba było właczyć proboszczów to może by wymodlili rozwój powiatu.
j
jbtomaszewski
Na 8 lat to można co najwyżej wskazać najbliższe działania!!! Strategia rozwoju powiatu to perspektywa przynajmniej do 2050 roku! Powiat to nie jest tylko starostwo i podległe mu jednostki. Powiat to przede wszystkim samorządy - miejski i gminne. To z ich planów rozwoju powinien być zbudowany strategiczny plan rozwoju całego powiatu do połowy obecnego wieku. Jest jednak jeden zasadniczy problem naszego powiatu - samorządy gminne nie czuły się i nadal nie czują się, nie identyfikują z większą całością zwaną POWIAT. Ot, każdy sobie rzepkę skrobie. Skutek tego - umacniają się powiaty sąsiednie, nawet golubsko-dobrzynski, a nasz powiat traci. Świadczy o tym chociażby likwidacja samodzielnego sądu i realna obawa, że to nie koniec utraty samodzielnych jednostek powiatowych. Zbierzemy w przyszłości "plony" tej bylejakości i będzie jak zawsze - mądrzy po szkodzie.
R
Romuś
Kierunek zachodni, bo warunki sa takie jak widać.Same słabe strony i zagrożenia oraz dyrdymały zacnego grona twórców strategii.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska