- Z ogrzewaniem gazowym z sieci miejskiej (koszt budowy - przyp. red.) wyjdzie w całości 450 tysięcy złotych - wylicza dalej forumowicz.
Jakie domy najchętniej budowali w zeszłym roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Jak wynika z danych portalu Oferteo.pl, trzy-czwarte osób wybierało projekt indywidualny, reszta gotowy.
W jakiej technologii chcemy budować? Najczęściej wymieniane wśród internautów były tradycyjna murowana z bloczku betonu komórkowego, tradycyjna murowana z cegły ceramicznej i inne. Rzadziej szkieletowa, z bala i tradycyjna murowana z silikatu.
Z jakiego materiału ma być wykonany dach? Dachówka ceramiczna (w tym karpiówka), blacha (w tym blachodachówka) i dachówka cementowa. Większość pytanych mieszkańców regionu (91 proc.) chciała, aby dom nie był podpiwniczony.
Kiedy pytani planowali rozpocząć budowę? 53 procenty jak najszybciej, najlepiej w ciągu trzech miesięcy. 32 proc. w ciągu trzech-sześciu miesięcy, a 11 proc. za ponad pół roku.
Koszt najpopularniejszego domu
Na podstawie wycen 19 firm budowlanych przykładowego domu najczęściej budowanego w Polsce - murowanego o powierzchni 102 metrów kwadratowych z pustaków ceramicznych, pokrytego dachówką ceramiczną, bez piwnicy - orientacyjny koszt materiałów i robocizny wynosi 97-150 tysięcy złotych. Gdyby ten sam dom wybudować do stanu deweloperskiego, koszt wzrósłby do 180-250 tys., natomiast wykonanie „pod klucz" to inwestycja rzędu 200-300 tys. zł.
Skąd rozbieżności? Wynika to przede wszystkim z różnic cen materiałów budowlanych w różnych regionach Polski, a także ze standardu wykończenia.
