Jakie tajemnice kryje Stary Rynek w Bydgoszczy?

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
Tomasz Czachorowski
Wiemy już, jakie zmiany czekają nas na Starym Rynku.

Co prawda oczekiwanej przez część środowisk odbudowy zachodniej pierzei nie będzie, nie będzie też podziemnej trasy turystycznej, ale zobaczymy część tego, co dotąd skrywała ziemia.

Aż 26 opinii, które nadesłano w czasie konsultacji społecznych, dotyczyło wyeksponowania pozostałości starego ratusza i kościoła pojezuickiego. Tylko o dwa więcej wnioski mówiły o wyprowadzeniu ruchu pojazdów ze Starego Rynku. Ten postulat miasto chce zresztą też zrealizować.

O tym, czy pokazywać pozostałości średniowiecznego ratusza, zastanawiano się już 6 lat temu, kiedy archeolodzy z toruńskiego UMKprowadzili na Starym Rynku wykopaliska. Wcześniej podobno nie było takiej wiedzy, stąd m.in. pomysł, by pod Starym Rynkiem wybudować podziemny parking.

Drewniany ratusz zbudowano na rynku prawdopodobnie jeszcze w XIV wieku. W XV wieku powstał budynek murowany w stylu gotyckim. Po jego pożarze w 1511 r. rozpoczęto wznoszenie nowego reprezentacyjnego ratusza. Budowę ukończono ok. 1600 roku wzniesieniem wysokiej, renesansowej wieży ratuszowej. W latach 1830-1834 władze pruskie wyburzyły pozostałości starego ratusza, stojącego dotychczas pośrodku rynku.

Zapraszamy do naszego nowego serwisu: >>> www.pomorska.pl/kobieta <<<

- Jeszcze zanim archeolodzy z UMK przystąpili do pracy, założenie było takie, że po zakończeniu badań przywrócą Stary Rynek do pierwotnego stanu - wyjaśniał w 2010 roku Maciej Grześkowiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Do tej pory nie wiedzieliśmy dokładnie, jaki duży był historyczny ratusz. Prowadzono tylko badania nieinwazyjne. Wykopaliska miały po prostu na celu poszerzyć naszą wiedzę o tym miejscu. Podczas planowanej przebudowy Starego Rynku zostanie jednak podjęty pomysł wyeksponowania części dawnych fundamentów. Nic nie jest jeszcze przesądzone - dodawał przed 6 laty ówczesny wiceprezydent.

Jak mówi dziś Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków, pokazać wszystkiego nie można, bo grozi to zniszczeniem tego, co zachowane jest pod ziemią. - Nie możemy na przykład „wejść” do piwnicy ratusza.
Pod szklaną taflą o wymiarach 7 na 7 metrów zobaczymy więc jedynie fragmenty fundamentów wieży średniowiecznego ratusza.

************

Najstarsze elementy związane z osadnictwem przedlokacyjnym znaleziono w północno-wschodniej części Starego Rynku. Pod warstwą wczesnośredniowieczną natrafiono na ślady osadnictwa ludności kultury łużyckiej. W trakcie badań prowadzonych w 1969 roku znaleziono relikty zabudowy pierzei zachodniej Rynku oraz fundamenty kościoła jezuitów.
Najciekawszych odkryć dokonano w 2010 roku. Odkryto m.in. fundamenty gotyckiego ratusza wraz z resztkami sklepień piwnic, posadzkami oraz ślady osadnictwa sprzed lokacji miasta.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
turysta

Bydgoszcz jedno z najpiękniejszych polskich miast ,odkrywa swoje skarby?

Dodaj ogłoszenie