Historia tego wydarzenia sięga 1988 roku. Wtedy odbyło się pierwsze sympozjum. Później nie zawsze odbywały się one w Barcinie - mieście, w którym mieszkał i zmarł Wojciechowski. Dopiero po kilku latach impreza na stałe wróciła do Barcina.
Przypomnijmy, Jakub Wojciechowski w 1935 roku odznaczony został przez Polską Akademię Literatury w Warszawie "Złotym Wawrzynem" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury. Spod jego ręki wyszedł "Życiorys własny robotnika", który urzekł m.in. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Potem nazywał on Wojciechowskiego "klasykiem w robotniczej bluzie".
Więcej informacji ze Żnina i okolic znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/znin
Aby upamiętnić postać pamiętnikarza organizowane są nie tylko sympozja. Wręczane są także medale jego imienia. Te, otrzymują ci, którzy zasłużyli się dla kultury robotniczej.
W tym roku powód do zadowolenia mają Artur Jakubowski i Mirosław Puszczykowski. Obaj znaleźli się w gronie uhonorowanych.
Pierwszy jest dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Barcinie. Od lat organizuje wspomniane sympozja. Jakubowi Wojciechowskiemu, poświęcił pracę licencjacką. Artur Jakubowski to pasjonat teatru. Już jako maturzysta współtworzył grupę teatralną. To był początek jego pracy na rzecz kultury. Potem założył teatr "Absurd", zainicjował Festiwal Przedstawień Szkolnych "Na afiszu" i Festiwali Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej "Forma".
Mirosław Puszczykowski jest poetą. Kilka razy obsadzano go w roli komisarza podczas Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń w Kruszwicy-Kobylnikach. Od lat współpracuje z pismem społeczno-kulturalnym "Własnym Głosem". Jest laureatem 95 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów poetyckich m.in. "O Płońską Różę" w Płońsku, "O Rubinową Hortensję" w Piotrkowie Trybunalskim, jest mistrzem Polski "O Złote Pióro w Węglanach.
Mirosław Puszczykowski napisał 6 tomików poezji, a jego wiersze ukazały się w 30 almanachach.
Oprócz mieszkańców naszego regionu społeczna kapituła, medalem im. Jakuba Wojciechowskiego, nagrodziła także Antoniego Korycika z Chełmka, Andrzeja Ryszarda Czerwińskiego z Tych oraz Marię Żywicką-Luckner z Warszawy.