Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jantur. Wierzyciele: Nie pozwólcie im prowadzić firm!

iga
Syndykowi masy upadłościowej udało się sprzedać ten dworek w Chromowoli. Wchodził on w skład majątku spółki.
Syndykowi masy upadłościowej udało się sprzedać ten dworek w Chromowoli. Wchodził on w skład majątku spółki. Jadwiga Aleksandrowicz
Rada Wierzycieli upadłej nieszawskiej spółki chce, by winni oszustw wobec rolników i doprowadzenia do upadku Jantura mieli zakaz prowadzenia działalności gospodarczej i pełnienia niektórych funkcji.

Wniosek w sprawie zastosowania aresztu tymczasowego także wobec Janusz Ch., przewodniczącego rady nadzorczej, oraz Jolantu O., głównej księgowej spółki, został skierowany 27 kwietnia do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. To ta prokuratura od kilku miesięcy bada sprawę oszust dokonanych na szkodę ok. 660 rolników w całej Polsce, którym upadła nieszawska spółka nie płaciła za dostarczone zboże.
Wierzyciele uważają, że aresztowanie tylko prezesa i wiceprezesa zarządu spółki Jantur to za mało. Uważają, że to Janusz Ch. był "mózgiem" zaplanowanych oszust.

Przeczytaj też: Jantur. Rada Wierzycieli nie zgodziła się na sprzedaż majątku bez przetargu.

- Był przewodniczącym rady nadzorczej spółki Jantur, a jego nazwisko wymieniane było również w Krajowym Rejestrze Sądowym przy wpisach innych spółek rodziny CH.: Fruit Servis i Budorol - dowodzą podpisani pod wnioskiem członkowie Rady Wypominają mu, że "jego pozycję wzmacniają towarzyskie kontakty z władzami naczelnymi PSL" . Uważają, że będąc na wolności będzie mataczyć. Mozliwością mataczenia uzasadniają wniosek o zastosowanie aresztu tymczasowego wobec Jolanty O., głównej księgowej spółki.

Natomiast do wydziału gospodarczego Sądu Rejonowego we Włocławku Rada Wierzycieli skierowała inny wniosek - o wydanie orzeczenia, "pozbawiającego prawa prowadzenia działalności gospodarczej i pełnienia funkcji w radzie nadzorczej w spółce, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu" zarówno przez Janusza Ch. i Jolantę O. oraz aresztowanych Romana Ch. i Krzysztofa Ch., ale także przez Kamilę Ch. i Marzenę L. (członkinie rady nadzorczej Jantura) na okres 10 lat. Uzasadniają to tym, że tak zarząd, jak i rada nadzorcza nie ogłosili upadłości w przewidywanym prawem terminie, a po jej ogłoszeniu nie wydali wszystkich dokumentów upadłej spółki, a ponadto wiedząc, że nastąpi ogłoszenie upadłości, trzy miesiące wcześniej doprowadzili do wywożenia części majątku spółki Jantur. Wniosek zaopatrzono dowodami.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska