https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedyna taka impreza w Bydgoszczy - kultura w pigułce

(pio)
Fot. Monolith plus
Od nadmiaru kultury i sztuki głowa nie boli.

Wiedzą o tym organizatorzy "Kulturalnego panaceum". Impreza odbędzie się już dzisiaj. Zapraszają kinoteatr Adria i Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna.
Wystawa malarstwa, rzeźby i fotograficzna, koncerty, kabaret i filmy w ramach projektu "Kultura (w) dialogu". To wszystko czeka na tych, którzy wezmą udział w imprezie.

Wydział Zamiejscowy WSHE przygotował wystawę obrazów pędzla Marka Lessinga, malarza i fotografika tworzącego w Bydgoszczy.

Świat jak lustro

- Jestem chory na sztukę i tylko sztuką mogę się leczyć, lecz najważniejszy kierunek mych działań to przede wszystkim dążenie do prawdy i miłości, bez których sztuka nie może istnieć, a egzystencja jest pusta, prowadząca donikąd - tak pisze sam o sobie artysta. - Świat wokół mnie odbieram jak lustro, w którym przegląda się moje wnętrze.

Pieprz i wanilia**
Na uczelni będzie też można obejrzeć wystawę zdjęć Włodzimierza Musiała - podróżnika i fotografika. - Pierwszym krajem, który samotnie odwiedziłem były Indie - wspomina artysta. - Po powrocie wiedziałem już, że pokazywanie piękna świata jest moim powołaniem. Tak oto zostałem podróżnikiem, pilotem wycieczek, fotografem. Z wielką radością pokazuję i odkrywam przed polskimi turystami piękno dalekich krajów, bogactwo ich historii i odmienności. Cieszę się, że w ten sposób mogę służyć ludziom, przyczyniać się do lepszego poznawania i zrozumienia otaczającego nas świata.
Będzie też trzecia ekspozycja - swoje rzeźby zaprezentuje Dominika Korus.
Miasto pełne gniewu**
Na filmy za to zaprasza Adria. - Pokażemy je w ramach projektu "Kultura (w) dialogu" - mówi Bartosz Piotrowski, kierownik kina Adria. - Widzowie będą mogli obejrzeć "Barwy raju", "Miasto gniewu" i "Aleję gówniarzy".
O czym opowiadają te filmy? Przedstawiamy je poniżej w pigułce.
Kolory raju
To historia niewidomego chłopca. Mały Mohammad chodzi do szkoły dla niewidomych w Teheranie. Kiedy zaczynają się wakacje, tata chłopca, owdowiały robotnik, usiłuje nakłonić nauczycieli chłopca, aby ci zatrzymali go u siebie. Gdy spotyka się z odmową, niechętnie zawozi syna do rodzinnego domu na wsi, gdzie mieszka ze swoją matką-staruszką. Tu odkrywamy powody wrogości Hashema do swojego syna: zamierza się powtórnie ożenić i uważa chłopca za przeszkodę w zawarciu związku.
Miasto gniewu \
Bohaterami filmu jest ósemka osób mieszkających w Los Angeles. Pewnego dnia przy drodze zostaje odkryte ciało brutalnie zamordowanego mężczyzny. Aby odkryć, kto jest mordercą, akcja filmu cofa się o 24 godziny, śledząc działania wspomnianych ośmiu osób, które mogą być zamieszane w tę zbrodnię.
Aleja gówniarzy**
Główny bohater, 28-letni Marcin, który niedawno stracił pracę, stara się zapomnieć o swojej byłej dziewczynie, Kasi. Owego dnia Marcin gubi telefon komórkowy.
Dziwnym trafem jego telefon odnajduje Kasia. Postanawia ona pozostawiać za sobą ślady, tak aby były one widoczne dla Marcina, bawi się z nim w głuchy telefon, ale nigdy nie daje mu się złapać.
Marcin podąża śladami Kasi uświadamiając sobie, że szuka tak naprawdę jej, a wcale nie telefonu.
Impreza według zegara
Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna (ul. Wojska Polskiego 46A):
- 13.00-16.00 - wystawa malarska Marka Lessinga, rzeźby Dominiki Korus i fotografii Włodzimierza Musiała
- 16.00-17.00 - występ kabaretu "Oko"
na wszystkie wystawy i kabaret - wstęp wolny
Kinoteatr Adria (ul. Toruńska 30):
- 9.00 - filmy "Barwy raju" i "Miasto gniewu" (bilety - 5 złotych)
- 18.30 - koncerty "Weź taboret", "Popo", "L. Stadt" (bilety - 10 zł)
- 21.30 - film "Aleja gówniarzy" (bilety - 5 zł)**

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska