https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedyna taka panorama miasta

Michał Nowicki
Krzysztof Wątrobicz prezentuje najstarszą  Panoramę Radziejowa.
Krzysztof Wątrobicz prezentuje najstarszą Panoramę Radziejowa. MICHAŁ NOWICKI
Biblioteka stara się zbierać dokumenty, poświęcone historii miasta i okolic. Ostatnio udało się zdobyć unikalną ilustrację.

Biblioteka jest w kontakcie z wieloma antykwariatami w kraju, śledzi też aukcje internetowe. Wszystko po to, by odnaleźć dawne publikacje i dokumenty, związane z przeszłością Radziejowa i jego okolic. Ostatnio, dzięki współpracy z jednym ze stołecznych antykwariatów, udało się zakupić rycinę, wykonaną w warszawskiej Drzewortyni Bronisława Puca według rysunku Mieczysława Czernickiego. Ilustracja, pochodząca z jakiegoś wydawnictwa krajoznawczego, przedstawia dosyć

szczegółową panoramę Radziejowa

Wykonano ją najprawdopodobniej w latach 60 - 70-tych dziewiętnastego wieku.

- Dotychczas najstarsza, znana mi panorama miasta jest przedstawiona na pocztówce z lat hitlerowskiej okupacji, więc ostatnio zakupiona przez nas jest starsza o kilkadziesiąt lat. To unikat - cieszy się Krzysztof Wątrobicz, bibliotekarz radzie-jowskiej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Franciszka Becińskiego, z wykształcenia historyk. Rycina już niebawem zostanie oprawiona i zawiśnie w budynku biblioteki, najpewniej w czytelni.

- Wszystkim badaczom dziejów miasta będziemy natomiast udostępniali kopie oryginału, by w razie potrzeby mogli dokładnie się jej przyjrzeć - mówi pan Krzysztof.

Na rysunku można rozpoznać najbardziej charakterystyczne budowle miasta tzn. kościoły. Inne budynki, istniejące do dziś, wyglądały jednak nieco inaczej. Na pierwszym planie widać też podmiejskie wówczas rozlewiska, których dziś już nie ma. Na ich miejscu znajdują się dziś ogródki działkowe, domki jednorodzinne i pola z oczkami wodnymi, choć część tego rejonu miasta dalej jest nazywana "błotami".

Kim był autor rysunku? W bibliotece odpowiedzi na to pytanie szukali w internecie, ale się nie udało. Nam udało się trafić na prawdopodobny trop. - Czerniccy to była ziemiańska rodzina z Dobrego. Być może jeden z jej członków był rysownikiem i wykonał ilustrację, która była pierwowzorem drzeworytu? - zastanawia się Ryszrad Pernak, znawca dziejów Radziejowa.

Pomiędzy kościołem farnym a klasztornym widać też wysoki budynek. Co to za budowla? - To najprawdopodobniej budynek dawnego ratusza, istniejący do dziś. Do niego dobudowano remizę, której przed kilkoma laty obchodziliśmy stulecie istnienia, ale na rysunku jej jeszcze nie widać - dodaje.


Wybrane dla Ciebie

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Raz w miesiącu podsypuję tym zamiolkukasa. W mig wypuszcza nowe liście

Takie są emerytury po waloryzacji w Niemczech. Zobacz tabelę zysku

Takie są emerytury po waloryzacji w Niemczech. Zobacz tabelę zysku

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska