Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedź ostrożnie, odpoczywaj, wróć cały do domu!

Rozmawiał Marek Weckwerth
Maciej Zdunowski, podinsp. w Wydziale Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.
Maciej Zdunowski, podinsp. w Wydziale Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.
W czasie długiej podróży należy co jakiś czas wietrzyć samochód i co dwie- trzy godziny zatrzymywać się w bezpiecznym miejscu na odpoczynek - mówi Maciej Zdunowski, podinsp. w Wydziale Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

- Przed nami weekend, wyjazdy, czasem w długą podróż i powroty. Jak jechać bezpiecznie?
- Przede wszystkim trzeba jechać zgodnie z przepisami ruchu drogowego i sprawnym autem. Dlatego przed dłuższą podróżą warto sprawdzić pojazd u mechanika. Jeśli wiemy, że stan auta jest dobry, we własnym zakresie należy sprawdzić jeszcze stan ogumienia, także to, czy mamy zapasowe koło, czy światła działają prawidłowo, czy poziom płynów eksploatacyjnych jest właściwy i oczywiście czy mamy wyposażenie obowiązkowe: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy. Dobrze, jeśli pod ręką mamy też apteczkę pierwszej pomocy.

- Warto chyba również wziąć pod uwagę prognozę pogody? W ten weekend ma być ciepło, ale też może popadać.
- Pogoda ma zdecydowanie wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nie tylko na przyczepność pojazdu do nawierzchni, ale też na samopoczucie i sprawność psychomotoryczną kierowcy. Warto więc zdać sobie sprawę, że optymalna temperatura w samochodzie powinna wahać się od 20 do 22 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura powoduje niedotlenienie mózgu, dyskomfort psychiczny i po pewnym czasie kierowca staje się senny.
- I właśnie senność może być dla kierowcy i jego pasażerów zgubna. Co robić, gdy ogarnia nas sen?- W czasie długiej podróży należy co jakiś czas wietrzyć samochód i co dwie- trzy godziny zatrzymywać się w bezpiecznym miejscu na odpoczynek. Na stacji benzynowej można napić się gorącej kawy, posilić, przemyć zakurzone szyby auta. No i ruszając pamiętajmy o zapięciu pasów i o włączeniu świateł mijania. To wszystko poprawia komfort i bezpieczeństwo podróży. - Prognozy pogody wspominają też o deszczu, nawet burzach.**
- Kierowca musi być przygotowany na taką ewentualność. Należy słuchać meteorologicznych komunikatów radiowych. W takich warunkach wskazane jest zmniejszenie prędkość jazdy i dostosowanie jej do własnych umiejętności. Jeśli mamy do czynienia z prawdziwą nawałnicą, należy zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu, ale nie pod drzewami. W razie konieczności włączyć światła awaryjne. Najlepiej nie wychodzić z samochodu, szczególnie w czasie burzy, ponieważ karoseria chroni nas przed wyładowaniami.

Czytaj e-wydanie »

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska