MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Bralczyk - Słowo o słowie - "Czy to jest super?"

prof. jerzy bralczyk
Pani Justyna Ostapczuk pyta, czy słowo "superniski" powinno być pisane oddzielnie czy łącznie (np. w kontekście "bardzo niska cena").

- Co to jest "super"? To jest przedrostek, podobnie jak "ekstra", "hiper" itd. Z łaciny "super" to tyle co "nad" - wskazuje to pewną intensyfikację jakiejś cechy, czasem dodany jest do tego element podziwu. Nikt nie zapisze "ekstra klasa", tylko łącznie - "ekstraklasa", podobnie jak "supermen" itd. Słowo "super", owszem, istnieje osobno, ale w tym przypadku - obok rzeczownika i przymiotnika - jest przedrostkiem i piszemy je łącznie.

"Supernowa", "supercena" i "superniski", "superwysoki", "superładny" - trochę za dużo jest w naszym języku tych "superów" i może lepiej byłoby nie wprowadzać coraz to nowych. Ale jeśli chodzi o pisownię, to "superniski" czy "superważny" piszemy tylko łącznie.

Sądzę, że nie powinniśmy również przesadzać z używaniem "super" jako osobnego słowa, choć w potocznym języku ono istnieje - mówimy "on jest super", "to było super". Nie nadużywaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska