Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienią z dopłatą ubezpieczysz mniej upraw

Redakcja
Agata Wodzień
Rozpoczął się jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych. Jeśli rolnik posiał już zboża ozime (pszenicę, pszenżyto, jęczmień czy żyto) oraz rzepak ozimy, chciałby ubezpieczyć uprawy. "Zainteresowanie rolników jest ogromne, ale pula dopłat jednak ograniczona", zaznacza Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. W 2016 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisało umowy z trzema firmami ubezpieczeniowymi:
  • Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
  • Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
  • Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu.

 

PZU wyjaśnia na swojej stronie, że wsparcie przysługuje na podstawie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich i przyznawane jest do momentu wyczerpania limitu dopłat na dany rok kalendarzowy. "Zgodnie z nią, budżet państwa finansuje część składki ubezpieczenia większości podstawowych upraw polowych m.in.: zbóż, rzepaku, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek". 

Ubezpieczyciele podkreślają, że ministerialny budżet dopłat do składek za ubezpieczenie ustalony został na poziomie analogicznym do 2015 r., przy jednoczesnym wzroście dofinansowania z 50%. do 65%

 

Ubezpieczyciela niepokoi to, że "limity państwowych dopłat ustalane są w ujęciu rocznym, co oznacza, że jeśli w sezonie wiosennym rolnicy skorzystali ze sporej ich części, na sezon jesienny pozostało mniej pieniędzy, które – niestety – szybko się wyczerpują. Mając na uwadze wyższe kwoty dopłat oraz stawki za ubezpieczenie adekwatne do ryzyka ubezpieczeniowego, znacząco spadł areał możliwy do ubezpieczenia. W konsekwencji mniejsza liczba rolników skorzysta z zakupu dotowanych ubezpieczeń", podaje Concordia.

 

Do ubezpieczania upraw rolników nie trzeba już szczególnie przekonywać. Doświadczając szkód związanych ze słym przezimowaniem czy gradobiciem upewnili się, że ubezpieczenie jest przydatne. 

 

"Zwiększony popyt z kolei pociąga za sobą rekordowo szybką sprzedaż i dużą ilość zawieranych umów ubezpieczenia w sezonie jesiennym, czego efektem jest ograniczona sprzedaż ubezpieczeń w niektórych regionach Polski. Są też takie obszary naszego kraju, w których taryfa składek w ubezpieczeniu rzepaku wynosi powyżej 6 proc. sumy ubezpieczenia, co zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, uniemożliwia zakładom ubezpieczeń udzielenie dopłaty do składki", komentuje Concordia. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska