Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli nie stać nas na prawnika, możemy otrzymać pomoc za darmo. Wystarczy wypełnić oświadczenie

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
Osoby, które potrzebują pomocy prawnej, ale nie są w stanie ponieść związanych z tym kosztów - mogą skorzystać z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Działają m.in. w Bydgoszczy.

Ostatniego dnia Forum, adwokaci: Alicja Jarzemska i Maciej Adamowicz z Bydgoskiego Stowarzyszenia Pomocy Prawnej, przybliżyli nam informacje na temat nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji.

Kto może skorzystać z pomocy prawnej nieodpłatnej?

- Dotychczas, żeby skorzystać z nieodpłatnej porady prawnej, trzeba było spełnić określone kryteria, np. być w określonym wieku (powyżej 65. lub przed 26. rokiem życia) - mówiła Alicja Jarzemska, prezes Bydgoskiego Stowarzyszenia Pomocy Prawnej. - Pomoc skierowana była również do kobiet w ciąży, czy osób korzystających z pomocy społecznej. Jednakże, dzięki przychylności i otwartości ustawodawcy, kryteria zostały poszerzone. Teraz z nieodpłatnej pomocy prawnej może skorzystać każda osoba, która wypełni stosowne oświadczenie (dotyczące tego, że nie stać jej na poniesienie kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Warto dodać, że nie jest to weryfikowane).

Żeby skorzystać z bezpłatnej porady prawnej czy mediacji, najpierw należy się na nią zarejestrować. W przypadku Bydgoszczy można to zrobić dzwoniąc na numer tel. 52 585 88 22 (środy - w godz. 11.30 - 15.30, czwartki - 8.30 - 14.30, piątki - 8.30 - 13 ). W przypadku powiatu bydgoskiego rejestracja możliwa jest od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Starostwa Powiatowego (tel. 501 6145 484 lub 52 583 54 61).

Każdy z punktów jest punktem ogólnym - oznacza to, że nie ma oddzielnych miejsc przeznaczonych np. do prawa rodzinnego, karnego czy cywilnego. W każdym z nich pomoc świadczy radca prawny, adwokat i doradca obywatelski. Miejsca są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie obowiązuje żadna rejonizacja - punkty nie są przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców Bydgoszczy i powiatu.

- Z uwagi na obecną sytuację, związaną z zagrożeniem epidemiologicznym, punkty nie funkcjonują stacjonarnie. Porady udzielane są telefonicznie i za pomocą poczty elektronicznej oraz komunikatorów internetowych - zaznaczył Maciej Adamowicz, wiceprezes Stowarzyszenia. - Rozmowa jest poufna. My, jako prawnicy, adwokaci i radcowie prawni, musimy przestrzegać etyki zawodowej. Jesteśmy zobowiązani do zachowania tajemnicy adwokackiej.

Warto dodać, że w przypadku osób niepełnosprawnych czy schorowanych, które nie mogą dotrzeć do punktów, można umówić wizytę w miejscu zamieszkania (obecnie, z racji epidemii, pomoc w tej formie nie jest świadczona).

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje w szczególności:

  • poinformowanie o stanie prawnym, przepisach, obowiązkach i uprawnieniach w postępowaniach administracyjnych, cywilnych i karnych;
  • wskazanie sposobu rozwiązania spraw;
  • sporządzenie projektu pisma przed wszczęciem postępowania, czyli przed drogą sądową (nie obejmuje pism w ramach toczącego się postępowania);
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu do toczącego się postępowania sądowego;
  • nieodpłatną mediację.

Z mediacji można skorzystać w Solcu Kujawskim i Bydgoszczy (ul. Boya-Żeleńskiego).

Bezpłatne mediacje

- Bardzo stawiamy na promowanie takich polubownych form rozwiązywania sporów, jakim jest mediacja - podkreślała Jarzemska. - Możemy ją przeprowadzić w wielu sytuacjach, nie tylko w sprawach cywilnych. Obecnie często jest przeprowadzana w sprawach karnych czy gospodarczych. Strony występujące do sądu z wnioskiem o przeprowadzenie mediacji, są obciążane jej kosztami. Tutaj jest szansa, aby skorzystać z tego za darmo.

Warto dodać, że w punktach, w których prowadzone są mediacje, dostępne są specjalnie przystosowane do tego pomieszczenia.
- Takie pomieszczenie musi być odosobnione, żebyśmy mogli swobodnie porozmawiać i aby nikt postronny nie mógł przysłuchiwać się mediacji, ponieważ jej specyfiką jest poufność. Wszystko, co zostaje powiedziane w sali mediacyjnej, pomiędzy stronami postępowania i bezstronnym mediatorem, zostaje w czterech ścianach - zapewniała prelegentka. - Co więcej, jeśli strony nie dojdą do porozumienia, argumenty przedstawione podczas mediacji, nie mogą być wykorzystane podczas posiedzenia sądowego.

To tutaj działają punkty nieodpłatnej pomocy

W Bydgoszczy jest pięć punktów nieodpłatnej pomocy prawnej: ul. 11 Listopada 15 (godz. 7-19), Gajowa 94 (godz. 8-12), Boya-Żeleńskiego 18 (godz. 7-20), Gen. Fieldorfa „Nila” 13, Słoneczna 19 (poniedziałki i wtorki w godz. 8-16, środy-piątki - 7-15). W powiecie bydgoskim punkty dostępne są w: Solcu Kujawskim (ul. 23 stycznia 7), Dąbrowie Chełmińskiej (ul. Bydgoska 21), Brzozie (ul. Przemysłowa 1B), Sicienku (ul. Nakielska 7), Koronowie (ul. Szkolna 4).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska