
Częsta wymiana telefonów
Rocznie na świecie wyrzuca się 48 milionów ton starej elektroniki, przy czym tylko 13% jest recyklingowane w prawidłowy sposób. Od momentu powstania smartfona przez nasze ręce przeszło 7,1 miliardów komórek. Produkcja telefonów wymaga użycia rzadkich metali, plastiku, substancji chemicznych oraz mnóstwa energii, najczęściej pozyskiwanej z węgla kamiennego. Oprócz wysokich kosztów środowiskowych produkcji,wyrzucone smartfony są trudne do przetworzenia. Prawie 45% Polaków zmienia telefon co dwa lata.
Co możesz zrobić? Zamiast chować telefon w "szufladzie na wszystko", zadbaj aby został on zrecyklingowany. Naprawiaj, co można naprawić.

Kupujesz kawę w plastikowym lub styropianowym kubku
Zużyte kubki kartonowe nie nadają się do recyklingu, natomiast kubki styropianowe są niechętnie przyjmowane przez firmy zajmujące się przetwarzaniem odpadów. W Polsce rocznie wyrzuca się 8,4 mln jednorazowych kubków.
Co możesz zrobić? Kup sobie zgrabny kubeczek termiczny i noś go przy sobie

Zamawianie dań na wynos
W Polsce rocznie zużywa się 130 mln opakowań na wynos. Styropian, z którego robi się opakowania, podobnie jak inne rodzaje plastiku, nie jest biodegradowalny. Oznacza to, że zamiast rozkładu, rozbija się on na malutkie cząsteczki, które dostają się do gleby i wody. Tam zjadane są przez zwierzęta morskie.
Co możesz zrobić? Wybieraj restauracje, które sprzedają dania na wynos w biodegradowalnych pojemnikach. Gotuj w domu.

Używanie kosmetyków z mikrogranulkami
Twoje ulubione produkty do zmiękczania skóry zawierają granulki z tworzyw sztucznych, które po użyciu trafiają do kanalizacji, a następnie dostają się do naszych systemów wodnych. Po drodze, jak gąbka, nasiąkają substancjami toksycznymi. Naukowcy odnaleźli już mikrogranulki w rybach, małżach, miodzie, a nawet wodzie deszczowej.
Co możesz zrobić? Sprawdź skład produktu przed zakupem i wybieraj kosmetyki z naturalnymi substancjami złuszczającymi np. Solą, kawą i cukrem.