Czynna w Muzeum Etnograficznym we Włocławku wystawa "Andrzej Wajda. Etnograficzny remanent" przybliża zainteresowania wybitnego reżysera zjawiskami kultury z pogranicza sztuki ludowej i jarmarcznej. Etnograficzne pasje Wajdy z czasów młodości wiele mówią o jego wrażliwości i sposobie patrzenia na otaczający świat, widzenia w nich tego czego inni nie dostrzegali. Jednym z takich fenomenów odkrytych przez Wajdę była praca fotografów ulicznych, których pojawianie się we wsiach, miasteczkach i miastach, zwłaszcza w czasie odpustów lub jarmarków ożywiało niepowtarzalny klimat lat 50. ubiegłego stulecia. Fotografowie uliczni, wszechobecni jeszcze w tym czasie, rzadko pojawiali się na ulicach w następnych dekadach. Wajda, jako pierwszy w Polsce, zwrócił na nich uwagę i zgromadził sporą dokumentację na ten temat.
Rezultaty swoich poszukiwań, pisane z zacięciem etnografa, opublikował także w 1956 roku w czasopiśmie "Polska Sztuka Ludowa". Ekran uliczny "zagrał" także w debiutanckim filmie Andrzeja Wajdy z 1955 roku "Pokolenie".
Przy okazji prezentacji wystawy muzeum kieruje apel do zwiedzających, by wzorem reżysera, także w swoich zbiorach fotograficznych dokonać podobnego remanentu, a najciekawsze zdjęcia przynieść do muzeum - najlepiej, aby pochodziły z lat 50. i 60. Jeśli zgromadzony zbiór będzie interesujący, zostanie zaprezentowany jeszcze w trakcie włocławskiej wystawy. Być może także wzbogaca wystawę, pokazywaną - po Włocławku - także w innych, polskich miastach. Oryginały zdjęć wrócą do właścicieli. Prosimy zgłaszać się do Muzeum Etnograficznego we Włocławku (ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6), kontakt: Krystyna Pawłowska, Michał Kwiatkowski, telefon: 54 232 30 01.