We wstępnym kalendarzu jest już około 40 imprez. Wiadomo, że będą kolejne. W harmonogramie są m.in. wydarzenia mające stałe grono sympatyków, organizowane na zamku w Golubiu od lat – rajdy piesze (24 marca i 6 października), przegląd zespołów ludowych (13 maja), turniej rycerski (6-8 lipca), konkursy krasomówcze (18 października, 16-18 listopada i 23-25 listopada) oraz bal sylwestrowy.
Władze PTTK postanowiły kontynuować także te imprezy, które mają zaledwie kilka lat tradycji, ale przyjęły się, spodobały mieszkańcom regionu, a także dalszych zakątków. To m.in. święto Królewny Anny (21-22 lipca), mistrzostwa łucznictwa (3-5 sierpnia), wystawa psów rasowych (12 sierpnia), hubertus (29 września), mistrzostwa quadów (19-20 października). - Mamy sporo imprez własnych, ale także jesteśmy otwarci na pomysły grup, stowarzyszeń, samorządów. Zamek jest miejscem otwartym dla wszystkich. Efekty już widać - trzykrotnie zwiększyła się liczba imprez, z kilkunastu rocznie do około 50. Odbywają się u nas wystawy, zawody, kolonie, bale, pokazy, zjazdy, koncerty... Niektóre inicjatywy się rozrastają. W ubiegłym roku odbyły się u nas po raz pierwszy Mistrzostwa Polski Łuczników. Trwają rozmowy, by w 2019 roku zorganizować u nas Mistrzostwa Europy. Podobnie jest z Hubertusem, co roku wzrasta ranga tej imprezy. Angażujemy w nią samorządowców, jeźdźców, a także myśliwych oraz przedstawicieli lasów państwowych – mówi prezes PTTK Stefan Borkowicz.
Sporym wyzwaniem jest organizacja turnieju rycerskiego. Władze PTTK szukają pomysłów i rozwiązań, by imprezę odświeżyć i uatrakcyjnić. Ma być zrobiony z rozmachem, z dodatkowymi atrakcjami.
W kalendarzu pojawiły się także nowe wydarzenia, m.in. w styczniu Bal Koniarza, w lutym Bal Sarmacki, w marcu Koncert muzyki Grzegorza Ciechowskiego i Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy, w czerwcu – Ogólnopolski Wyścig Kolarski, w październiku - półmaraton szlakiem Chopina. Ponadto na zamku zostanie zorganizowany 100-lecie ZHP połączone z nadaniem sztandaru dla miejscowego hufca.
Znaczenie najpopularniejszych imion. Zobacz koniecznie!
- Bardzo ciekawą inicjatywą jest Ogólnopolski Konkurs „Polska-Szwecja, między rywalizacją i współpracą”. To druga edycja, do wygrania są indeksy na uczelnie wyższe. Nawiązaliśmy kontakt z Ambasadą Szwecji w Warszawie. Bardzo im się spodobała nazwa konkursu. Uczestnicy mają do wyboru dwie kategorie - prace pisemne i prezentacje multimedialne. W tej pierwszej zaproponowaliśmy siedem tematów. Druga ma dotyczyć zagadnienia „Anna Wazówna – Starościna brodnicka i golubska w 450 rocznicę urodzin. Wpływ dynastii Wazów na kulturę polską w XVII wieku”. Prace konkursowe można zgłaszać do 30 marca. Gala finałowa jest zaplanowana na 16 kwietnia – wyjaśnia Stefan Borkowicz.
Prezes PTTK przyznaje, że chce przede wszystkim podnosić jakość pracy oraz imprez. Stawia na szeroką współpracę z samorządami, szkołami, stowarzyszeniami, osobami zarządzającymi atrakcjami turystycznymi w powiecie.
Istotna dla PTTK jest także współpraca z biurem Miss Polski. Najpiękniejsze Polki uświetniają imprezy, wcielają się w ducha Anny Wazówny.
W listopadzie 1982 r. władza chciała nas złamać [Mam Pytanie]