Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest kalendarz imprez na przyszły rok na golubskim zamku

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Władze PTTK chcą udoskonalać imprezy, które mają już pewną tradycję. Przykładem jest m.in. Hubertus Golubski. Z roku na rok wzrasta ranga imprezy i liczba osób w nią zaangażowanych.
Władze PTTK chcą udoskonalać imprezy, które mają już pewną tradycję. Przykładem jest m.in. Hubertus Golubski. Z roku na rok wzrasta ranga imprezy i liczba osób w nią zaangażowanych. Karolina Rokitnicka
Władze PTTK opracowały już kalendarz imprez na przyszły rok na golubskim zamku. Są w nim te z wieloletnią tradycją, ale także sporo nowych.

We wstępnym kalendarzu jest już około 40 imprez. Wiadomo, że będą kolejne. W harmonogramie są m.in. wydarzenia mające stałe grono sympatyków, organizowane na zamku w Golubiu od lat – rajdy piesze (24 marca i 6 października), przegląd zespołów ludowych (13 maja), turniej rycerski (6-8 lipca), konkursy krasomówcze (18 października, 16-18 listopada i 23-25 listopada) oraz bal sylwestrowy.

Władze PTTK postanowiły kontynuować także te imprezy, które mają zaledwie kilka lat tradycji, ale przyjęły się, spodobały mieszkańcom regionu, a także dalszych zakątków. To m.in. święto Królewny Anny (21-22 lipca), mistrzostwa łucznictwa (3-5 sierpnia), wystawa psów rasowych (12 sierpnia), hubertus (29 września), mistrzostwa quadów (19-20 października). - Mamy sporo imprez własnych, ale także jesteśmy otwarci na pomysły grup, stowarzyszeń, samorządów. Zamek jest miejscem otwartym dla wszystkich. Efekty już widać - trzykrotnie zwiększyła się liczba imprez, z kilkunastu rocznie do około 50. Odbywają się u nas wystawy, zawody, kolonie, bale, pokazy, zjazdy, koncerty... Niektóre inicjatywy się rozrastają. W ubiegłym roku odbyły się u nas po raz pierwszy Mistrzostwa Polski Łuczników. Trwają rozmowy, by w 2019 roku zorganizować u nas Mistrzostwa Europy. Podobnie jest z Hubertusem, co roku wzrasta ranga tej imprezy. Angażujemy w nią samorządowców, jeźdźców, a także myśliwych oraz przedstawicieli lasów państwowych – mówi prezes PTTK Stefan Borkowicz.

Sporym wyzwaniem jest organizacja turnieju rycerskiego. Władze PTTK szukają pomysłów i rozwiązań, by imprezę odświeżyć i uatrakcyjnić. Ma być zrobiony z rozmachem, z dodatkowymi atrakcjami.

W kalendarzu pojawiły się także nowe wydarzenia, m.in. w styczniu Bal Koniarza, w lutym Bal Sarmacki, w marcu Koncert muzyki Grzegorza Ciechowskiego i Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy, w czerwcu – Ogólnopolski Wyścig Kolarski, w październiku - półmaraton szlakiem Chopina. Ponadto na zamku zostanie zorganizowany 100-lecie ZHP połączone z nadaniem sztandaru dla miejscowego hufca.

Znaczenie najpopularniejszych imion. Zobacz koniecznie!

- Bardzo ciekawą inicjatywą jest Ogólnopolski Konkurs „Polska-Szwecja, między rywalizacją i współpracą”. To druga edycja, do wygrania są indeksy na uczelnie wyższe. Nawiązaliśmy kontakt z Ambasadą Szwecji w Warszawie. Bardzo im się spodobała nazwa konkursu. Uczestnicy mają do wyboru dwie kategorie - prace pisemne i prezentacje multimedialne. W tej pierwszej zaproponowaliśmy siedem tematów. Druga ma dotyczyć zagadnienia „Anna Wazówna – Starościna brodnicka i golubska w 450 rocznicę urodzin. Wpływ dynastii Wazów na kulturę polską w XVII wieku”. Prace konkursowe można zgłaszać do 30 marca. Gala finałowa jest zaplanowana na 16 kwietnia – wyjaśnia Stefan Borkowicz.

Prezes PTTK przyznaje, że chce przede wszystkim podnosić jakość pracy oraz imprez. Stawia na szeroką współpracę z samorządami, szkołami, stowarzyszeniami, osobami zarządzającymi atrakcjami turystycznymi w powiecie.
Istotna dla PTTK jest także współpraca z biurem Miss Polski. Najpiękniejsze Polki uświetniają imprezy, wcielają się w ducha Anny Wazówny.

W listopadzie 1982 r. władza chciała nas złamać [Mam Pytanie]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska