Spis treści
Gdy w ramach prezentu dostajemy pieniądze sprawa jest prosta. Gorzej jednak w sytuacji, gdy dostaniemy prezent którego wartości nie znamy, np. w przypadku biżuterii. Okazuje się, ze kosztowne prezenty powinniśmy zgłaszać do skarbówki, a czasem nawet zapłacić od nich podatek!
Przeczytaj:Kto straci ulgę na dziecko w 2025 roku? Ekspert wyjaśnia zasady rozliczeń
Kiedy trzeba płacić podatek od prezentu?
W takich sytuacjach musimy zapłacić podatek od prezentu, który dostaliśmy. W niektórych przypadkach wystarczy darowiznę tylko zgłosić do urzędu skarbowego. Zobaczcie w galerii poniżej:
Prezenty od rodziny i znajomych
Prezenty dostajemy i wręczamy z różnych okazji: urodzin, świąt, wesela, rocznic i wielu innych. Zwykle to drobne upominki, których nie mamy obowiązku zgłaszać do urzędu skarbowego. Warto jednak wiedzieć, że limit dotyczy ostatnich 5 lat.
Obdarowany musi zsumować wartość wszystkich darowizn otrzymanych od danej osoby w ciągu 5 lat poprzedzających rok, w którym otrzymał ostatni upominek. Oznacza to, że jedna osoba może nas w ciągu 5 lat obdarowywać prezentami o łącznej wartości równej ustawowemu limitowi, żebyśmy nie zapłacili podatku. W przypadku bliskiej rodziny limit jest dość wysoki i przekroczenie go nie zdarza się często. Jednak już w przypadku grupy 3 limit ten nie tak trudno przekroczyć.
Często jako przykład podaje się zakup pierścionka zaręczynowego. Narzeczonych nie łączy jeszcze żaden stopień pokrewieństwa, a więc zaliczają się do grupy 3. Jednak nikt nie wręcza pierścionka zaręczynowego z paragonem, a podatek powinna zapłacić osoba obdarowana.
Podatek od darowizny
Darowizna podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizny. Obowiązek podatkowy w takim przypadku spoczywa na osobie obdarowanej. A obowiązek zapłacenie podatku powstaje w dniu przekazania darowizny.
Warto wiedzieć, że darowizna ta zwolniona całkowicie z podatku (grupa 0) powinna być przekazana nie w formie gotówki, ale przelewu lub przekazu. Taka forma pozwoli uniknąć sporu z urzędem skarbowym.
