Spektakl został przygotowany w ramach realizowanego przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Rypinie programu "Równać szanse". Premiera odbyła się w ubiegłym tygodniu w sali kinowej Rypińskiego Domu Kultury. W projekcie wzięli udział uczniowie ZS nr 1 im. Czesława Lissowskiego w Rypinie oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy.
- Nasi młodzi aktorzy przenieśli nas, widzów, do czasów średniowiecznych. Przez kilkanaście minut dane nam było doświadczać atmosfery tamtych czasów. Praca i trud włożone w przygotowanie i realizację poszczególnych zadań projektu "Równać szanse" zostały docenione przez zgromadzoną publiczność. Grad braw, owacje na stojąco były najlepszym dowodem szczerych podziękowań naszych gości - informuje Natalia Baran z rypińskiej biblioteki.
W weekend zorganizowano natomiast premierę komiksu "Cud nad Rypienicą" wydanego w przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną. Jest to autorski pomysł dyrektora biblioteki Marka Taczyńskiego.
- Został napisany i przedłożony w ramach corocznego konkursu "Wędka Burmistrza". W 2014 r. projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem jury konkursu zdobywając główną nagrodę. O Rypinie powstało mnóstwo publikacji, monografii historycznych, przewodników turystycznych, promocja przez komiks to ewenement, po tę formę nie sięga zbyt wiele miast, a jeśli już, to najczęściej duże ośrodki - dodaje Natalia Baran.
Akcja komiksu dzieje się w Rypinie, wśród miejsc doskonale znanych każdemu mieszkańcowi miasta. Scenariusz napisał śp. Wojciech Marciniak. Rysunki wykonał Daniel Baum - stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuki wizualne na rok 2014.
W trakcie Dni Rypina rozdawano bezpłatne egzemplarze komiksu. - Warto się pochwalić, że "Cud nad Rypienicą" został również bardzo pozytywnie przyjęty na Festiwalu Komiksu i Kultury Popularnej DwuTakt w Toruniu. DwuTakt 2015 jest organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki "Thorn" oraz członków AKT-u. Jest to także wydarzenie promujące pierwszą w Polsce Galerię i Muzeum Komiksu Polskiego - wyjaśnia Natalia Baran.
Czytaj e-wydanie »