Powiatowy Dzień Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży został zorganizowany przez samorząd powiatu rypińskiego, we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Rypinie, a także Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną w Rypinie.
– Pomysł narodził się już kilka miesięcy temu – tłumaczy starosta rypiński Jarosław Sochacki. – Rozmawialiśmy z dyrektorami szkół, pedagogami i psychologami. Wszyscy podkreślali jak ważnym problemem jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, zwłaszcza po okresie pandemii. Mamy nadzieję, że tego rodzaju warsztaty i otwarte spotkania pomogą naszym nauczycielom jeszcze lepiej dostrzegać potrzeby uczniów, a dla młodzieży będzie to bodziec do mówienia bliskim, bez obaw, o swoich emocjach czy problemach.
Materiały polecane:
O 9.00 w Rypińskim Centrum Sportu rozpoczęło się spotkanie z psychoterapeutą dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W południe w Centrum Aktywności Społecznej "Katolik" ruszyły warsztaty i wykłady dla nauczycieli, rodziców i specjalistów w zakresie pedagogiki i psychologii.
– Na co dzień nie mamy wielu okazji, żeby spotkać się z innymi nauczycielami i porozmawiać o rozwoju, zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym – mówi Marta Czachorowska z ZS nr 5 w Rypinie. – Ja pracuję także z dziećmi z autyzmem, więc dla mnie to dobra okazja, żeby czerpać wiedzę od osób z większym doświadczeniem. Budowanie więzi między dziećmi, rodzicami i nauczycielami jest bardzo ważne, szczególnie w obecnych czasach, gdy wszystko szybko się dzieje. Liczę na jeszcze więcej tego rodzaju warsztatów w przyszłości.
O 16.00, także w Katoliku, rypinianie wzięli udział w otwartym spotkaniu autorskim z Anną Morawską-Borowiec, psycholożką, dziennikarką i założycielką oraz prezeską Fundacji Twarze Depresji, a także lek. med. Katarzyną Wojciechowską, wojewódzkim konsultantem w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Gościem specjalnym był lekkoatleta Marek Plawgo, które opowiadał o swojej walce z depresją.
– Mówiąc o depresji, stawiam przed sobą dwa zadania – wyjaśnia Marek Plawgo. – Po pierwsze, otwieranie ludziom głowy, by byli bardziej świadomi tego, co ich może dotykać. Chciałbym też, żeby mieli przekonanie, że nie jest to choroba wstydliwa, można o niej mówić otwarcie i sięgać po pomoc, bo depresja sama nie minie. Podczas spotkania mówiłem o tym, jak było mi trudno przyznać się, że idę do lekarza psychiatry i jak trudno było przyznać się przed światem, że choruję na depresję. Tą decyzją kiedyś pomogłem sobie i dziś chcę o tym mówić, żeby pomóc innym.
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Lista miejsc, w których znajdziesz pomoc jest dostępna TUTAJ.
